Akne Bakımı

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin hayali olsa da çoğu kişi için bu mümkün olmayabiliyor. Özellikle akneler, cildin kusurlu ve sağlıksız görünmesine sebep olurken birçok kişinin temel problemlerinden biridir. Aynaya bakıldığında kişiyi mutsuz eden bu görüntüden kurtulmak ise elbette mümkün. Cildin düzenli olarak temiz tutulması ve akne bakımı ile aknelerin yarattığı lekeler belli bir süre sonra geçer. Siz de daha sağlıklı, bakımlı ve kusursuz görünen cilt için akne bakımı uygulamasını tercih edebilirsiniz. Akne bakımı için başarılı uygulamalar sunan Nouvelle Vie Güzellik Merkezini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir, akne bakımı uygulaması yaptırabilirsiniz. 

Akne Nedir?

Cilt üzerinde en sık karşılaşılan problemlerin başında akneler gelmektedir. Peki akne nedir? Akneler, genellikle yüz bölgesinde oluşmakta olup omuz, göğüs, sırt ya da kollarda da akne oluşumu gözlenebilir. Cilte bulunan gözeneklerin kir, toz veya yağlarla tıkanması sonucu oluşan iltihaplanmalar, akne olarak tanımlanabilir. Bu tıkanmalar,siyah nokta ve sivilce oluşumunu da artırmaktadır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte başta akneler olmak üzere tüm bu cilt problemleri, cilt görünümünü bozmaktadır. Farklı renklerde oluşabilen akneler, herkes için önemli bir problemdir. Çoğunlukla kırmızı rengiyle dikkat çeken akneler, siyah ya da beyaz renge de sahip olabilir. Ayrıca akne tipleri; papül, püstül, nodül lezyonu ve kistler olarak farklı evrelerde görülmektedir. Düzenli temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan ciltlerde kalıcı hale gelen ve inatçı şekilde gitmeyen akne lekeleri, düzenli akne bakımı tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. 

Akne Oluşumu ve Sebepleri

Baskın hormonlar sebebiyle cildin sebum üretiminin hızlanmasıyla birlikte cilt yağlı hale gelir. Bu yağlar sonucu gözenekler tıkanarak ciltte akne oluşumu görülür. Cilt gözeneklerinin tıkanması ile akne oluşumu doğrudan ilişkilidir diyebiliriz. Sadece yüz bölgesinde değil vücudun farklı bölgelerinde de görülen akneler çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilmekte ve uzun süre ciltte kalabilmektedir. Akne oluşumu ve sebeplerine bakıldığında;

 • Cildin düzenli ve yeterli şekilde temizlenememesi,
 • Kir, toz veya yağlarla tıkanan gözenekler,
 • Adet döngüsü, ergenlik veya hamilelik gibi hormonal durumlar,
 • Soğuk, kuru, nemli ya da aşırı sıcak havalar sebebiyle cilt dengesinin bozulması, 
 • İşlenmiş ya da yağlı yiyecekleri sık sık ve aşırı tüketmek, su tüketiminin azalması,
 • Kullanılan bazı ilaçlar ya da cilde uygun olmayan kozmetik ürünü kullanmak,
 • İltihaplı sivilcelerin sıkılması ya da sürekli dokunmak,
 • Etkili bir güneş kremi kullanmamak,

gibi sebeplerle ciltte akne oluşumu gözlenebilir. Bu noktalara dikkat ederek yeni akne oluşumunu engelleyebildiğiniz gibi akne bakımı yaptırarak cildinizdeki aknelerden de kurtulabilirsiniz. 

Akne Bakımı Nasıl Uygulanır?

Akneli ciltten kurtulabilmek, bu problemle uzunca bir süredir uğraşanlar için büyük bir derttir. Düzenli bakım ve tedavi gerektiren bu süreçte, sabırlı olunmalı ve dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilmelidir. Bununla birlikte Nouvelle Vie, uyguladığı akne bakımı tedavisi ile hastalarının şikayetlerini minimuma indirmek için yardımcı oluyor. Akne bakımı uygulaması, uzman kişiler tarafından yapılan bir uygulama olup her cilt tipinin ihtiyacına uygun ürün seçimi önemlidir. 

Karma, kuru ya da yağlı ciltler için farklı ürün kullanımı ya da farklı tedaviler gerekebildiğinden öncelikle cilt analizi gerçekleştirilir. İhtiyaca uygun ürün ve yöntem belirlenir. Akneli ciltler için tercih edilen akne bakımında, cildin dengesini bozmayacak ürünlerle derinlemesine temizlik yapılır. Cildin alt katmanlarına kadar gerçekleştirilen bu uygulama ile yağ ve kirden arınması sağlanır. Makyaj kullanımının azaltılması, bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme, güneş kremi kullanılması gibi noktalarla tedavi sürecine destek sağlanarak sivilce/akne tedavisi gerçekleştirilir. 

Akne Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akne sorunundan kurtulmak mümkün olsa da uzun vadede gerçekleşen bir tedavi olduğundan, bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Akneli cildin bakımı, normal ve sağlıklı bir cilt için uygulanan bakımlardan biraz daha farklıdır. Sağlıklı ciltlere nazaran daha fazla dikkat edilmesi gereken akneli ciltlerde; 

 • Derinlemesine temizlik ilk dikkat edilmesi gereken konudur. 
 • Cilt temizlendikten sonra gözenekler açılır ve bakteri oluşumuna açık hale gelir. Bu sebeple ortak havlu kullanmak sakıncalıdır. Temizlik sonrası tek kullanımlık havlu da kağıt havlu kullanımı önerilir.
 • Açılan gözenekleri, tonik kullanarak sıkılaştırabilir, kir/yağ birikiminde ve yeni akne oluşumunda önlem alabilirsiniz.  
 • Aknelere dokunmak, sıkmak ya da kaşımak iltihap oluşumuna sebep olacağı gibi aknelerin yayılması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 
 • Aktif sivilceleri patlatmadan kurumasını beklemek, bu süreçte etkili ve zararsız cilt bakım ürünleri kullanmak önemlidir.
 • Farklı cilt tiplerine uygun ürün kullanımına dikkat edilmelidir. Kendi cilt tipinizi iyi tanımalı ve cildinize uygun krem, tonik temizleme ürünü tercih etmelisiniz. Kullandığınız ürünlerin doğal içerikli olmasına ve akne oluşumu yapabilecek zararlı madde içermemesine dikkat etmelisiniz. 

Nouvelle Vie Estetik Farkıyla Akne Bakımı

Uzman cilt bakım ekibi ile hizmet veren Nouvelle Vie Güzellik Merkezi, yaptığı cilt analizleri ile size en uygun cilt bakım yöntemini belirleyerek aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Akne bakımı fiyatları ile her bütçeye hitap eden Nouvelle Vie; son teknoloji ürünler, tedavide kullanılan maske, krem ve jeller, tek kullanımlık ürünler ile beklentilerinizin ötesinde özel bir hizmet sunar. Nouvelle Vie Estetik farkıyla akne bakımı tedavisi tercih ederek, sağlıklı ve bakımlı bir cilt için ilk adımı atabilirsiniz. 

Menü