Karbon Peeling Nedir?

Günümüzde birçok kadın cilt kusurlarından şikayet etmektedir. Çeşitli leke, gözenek veya kırışıklık gibi sorunlar, ilk akla gelen cilt kusurları arasındadır. Tüm bunlar karşılaşılması en doğal sorunlar olsa da kadınlar çeşitli cilt bakım uygulamaları ile bu şikayetlerinden kurtulmayı tercih ediyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan karbon peeling, günümüzün en popüler uygulamalarından biridir. Peki karbon peeling nedir? Öncelikle peeling kavramını ele alalım. Çeşitli solüsyonlar yardımıyla cildin mikro düzeyde soyulması, peeling işlemi olarak adlandırılır. Cildin sorunlu olan en üst tabakasının atılmasıyla altta yer alan sağlıklı ve ışıl ışıl cilt ortaya çıkar. Aktif karbon adıyla da kullanılan karbon malzemesi, bu peeling işlemi için kullanılan ürünlerden biridir. Cilt sağlığı için birçok yararının ortaya çıkması ile birlikte günümüzde karbon peeling uygulamasına olan talep giderek artmaktadır. Bu yazımızda karbon cilt bakımı uygulamasını yakından ele almaktayız.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Cilt bakım işlemlerinde en etkili yöntemlerden biri olan karbon tedavisi, hem kadınların hem de erkeklerin en merak ettiği işlemlerden biri haline gelmiştir. Karbon peeling cihazı ile gerçekleştirilen bu işlem öncesi cilt temizlenir ve arındırılır. Ardından hazırlanan karbon maskesi başta alın, burun ve yanaklar başta olmak üzere yüz bölgesine ince bir katman halinde sürülür. Bu aşamada yumuşak bir fırça kullanılarak cildin tüm bölgelerine eşit şekilde dağıtılması sağlanır. Elbette maskenin göz çevresinden uzak tutulması gerekmektedir. 15 dk beklenen kuruma sonrası lazer ışınları ile cilt temizlenmesi sağlanır. Lazer ışınları ve karbon peelingin etkisi birleşerek ortaya güçlü bir cilt bakım uygulaması çıkmaktadır.

Karbon Peeling İşleminin Faydaları

Diğer tüm cilt bakımlarında olduğu gibi karbon tedavisi de cilt için önemli faydalar sunmaktadır. Bu faydaları karbon peeling öncesi sonrası etkileri ile daha yakından anlayabilirsiniz. Karbon peeling yaptıranlar ile işlem sonrası etkileri ile cilt kusurlarının minimuma indiğini ifade etmektedir. Karbon peeling faydaları arasında;

 • Peeling etkisi sayesinde yalnızca cilt yüzeyindeki değil cilt altındaki kir, yağ ve kalıntıları da temizler.
 • Cildi ölü derilerden arındırır.
 • Sebum üretimi dengelenerek yağdan kaynaklı parlak cilt görünümü ortadan kaldırılır.
 • Leke görünümleri minimuma indirilir.
 • Siyah ve beyaz noktaların temizlenmesi sağlanır.
 • Gözenekler sıkılaşır.
 • Akne oluşumundan kaynaklı sorunları minimuma indirir.

Karbon Peeling Sonrası Cilt Bakım Önerileri

Karbon peeling uygulamasında işlem sırasında dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra işlem sonrası bazı noktalara dikkat ederek uygulamanın etkisini artırabilir, oluşabilecek herhangi bir yan etkiyi ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle uygulamanın profesyonel kişilerce gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmeli, güvenilir olmayan alanlarda uygulama gerçekleştirmekten kaçınmalısınız. Bunun dışında karbon peeling sonrası cilt bakım önerileri arasında;

 • Dışarı çıktığınız her an için SPF 50 faktör güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • İşlem sonrası oluşabilecek hassasiyeti ortadan kaldırmak için yatıştırıcı cilt bakım ürünlerini günlük rutininize eklemelisiniz.
 • Uygulamanın verimini artırmak için yüksek etkili nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Karbon Peeling İle Yapılan Tedaviler

FDA onaylı karbon peeling uygulaması ile birçok cilt sorununun tedavisi gerçekleştirilmektedir. Karbon peeling ne işe yarar? ya da karbon peeling ile yapılan tedavileri merak edenler için hangi cilt tedavisinde kullanıldığını Kocaeli güzellik merkezi olarak listeledik;

– Leke Tedavisi

Her yaştan insanın karşılaştığı bir problem olan cilt lekeleri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Bu kadar sık karşılaşılmasının temel sebepleri arasında güneşin zararlı ışınları, hormonal değişimler, akneler ve çeşitli vitamin eksiklikleri sayılabilir. Hastalıkların tedavisi sonrası cilt üzerinde kalan ve bir türlü geçmeyen cilt lekeleri için karbon peeling uygulamasını tercih ederek lekelerinizde gözle görülür azalmalar sağlayabilirsiniz.

– Gözenek Sıkılaştırma

Gözenekler, ciltte her zaman varlığını sürdürmektedir. Ancak bazı cilt tiplerinde bu gözenekler olduğundan fazla genişleyebilir. Çeşitli cilt kusurlarına sebebiyet veren geniş gözenekler için en etkili tedavi yöntemlerinden biri de karbon peeling ile gözenek sıkılaştırmadır. Sürülen karbon solüsyon sonrası lazer atışları ile partiküller ısınır ve gözeneklerin sıkılaşması sağlanır.

– Cilt Tonu Eşitleme

Işıl ışıl ve sağlıklı bir cilt herkesin hayali olsa da bazen cildimiz istenilen görünümden uzaklaşabilir. Sebum dengesizliği ile yüzünden oluşan aşırı parlaklık ya da kuruluk, cilt hassasiyetine bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık, protein eksikliğinden oluşan cilt eşitsizlikleri gibi sorunlar cildin sağlıksız bir görünüm sunmasına sebep olabilir. Tüm bu sorunlar için uygulanan karbon peeling uygulaması ile makyajsız bile istenilen ışıltılı ve sağlıklı cilt tonuna ulaşabilirsiniz.

– Cilt Yenileme

Çoğunlukla yaşlanmaya bağlı olarak oluşan cilt sorunlarında cilt yenileme yöntemlerinden yararlanılarak cildin gençleşmesi sağlanabilir. Cilt yüzeyi ya da alt katmanlarında oluşan hasarlı dokuyu tedavi edebilmek amacıyla karbon peeling uygulaması tercih edilmektedir. Karbon solüsyon ile uyarılan cilt, elastikiyeti yeniden kazanarak dokuların güçlenmesiyle birlikte sağlıklı görünüme ulaşır.

– Akne Tedavisi

En yaygın sorunlardan biri olan akneler, her dönem karşımıza çıkan cilt problemidir. Aktif sivilce sonrası geriye kalan koyu lekeler ya da çukurlu görünüm için birkaç seans uygulanan karbon solüsyonlu akne tedavisi tercih edilmektedir. Bu süreçte karbon peeling mi dermapen mi sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Her iki yöntemin de akne tedavisinde olumlu sonuçlar ortaya koyduğu kanıtlanmıştır. Ancak cilt analizi sonucu size en uygun yönteme karar vermek için güzellik uzmanları ile görüşebilirsiniz.

Karbon Peeling Kimler İçin Uygundur?

Profesyonel merkezlerde gerçekleştirilen peeling uygulamalarına ek olarak evde karbon peeling işlemleri de cilt sorunu yaşayan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak karbon peeling zararları ile karşılaşmamak adına bu tür uygulamaları gerçekleştirmeden önce bir dermatolog görüşü almanız önerilir. Peki karbon peeling kimler için uygundur;

 • Cilt kırışıklıkları bulunanlar,
 • Mat görünüm ya da aşırı parlak cilt görünümüne sahip olanlar,
 • Genişlemiş gözenek problemi bulunanlar,
 • Sivilce ya da akne sorunu yaşayanlar,
 • Siyah ya da beyaz nokta problemi bulunanlar karbon peeling işlemlerinden yararlanabilir.

Karbon Peeling Ne Sıklıkla Uygulanır?

Karbon peeling işlemi için en sık sorulan sorular arasında karbon peeling nedir? karbon peeling ne sıklıkla yapılır? Karbon peeling tekrar yaptırılabilir mi? sorularını sayabiliriz. Öncelikle uygulamanın sıklığı kişinin ihtiyacına göre uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Bu süre 1 – 3 hafta arasında değişiklik gösterebilir. Ortalama 4 – 5 seansta ise istenilen cilt görünümüne ulaşılmaktadır. Uygulama etkisi 1,5 – 2 sene sürmekle birlikte bu süre sonunda tekrar karbon peeling uygulaması yaptırılabilir.

Menü