Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır ?

İstenmeyen tüyler hem kadın hem de erkekler için her dönem sorun olmaktadır. Kişisel bakımda hem zaman hem de emek harcanarak bu tüylerden kurtulmak mümkün olsa da uygulanan yöntemler itibariyle kalıcı çözüm sağlanamaz. Ancak lazerin sağlık uygulamalarında yerini almaya başlamasıyla istenmeyen tüyler için de çözüm bulunmuştur. Tüy köklerini hedef alan lazer çeşitleri, yüksek kalıcılık sayesinde en çok tercih edilen güzellik işlemlerinden biridir. Lazer epilasyon yaptıranların yorumları incelendiğinde oldukça acısız ve ağrısız bu işlemlerin aynı zamanda kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Peki lazer epilasyon ömür boyu kalıcı mı? ya da lazer epilasyon kaç yıl etkili? lazer epilasyon hakkında tüm merak edilenleri sizler için cevapladık.

Lazer Epilasyonun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Lazer epilasyonun temel prensibi kıl köklerini hedef alarak tüy oluşumunun tekrarlanmasını önlemektir. Ancak bunun için tek seansın yeterli olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü istenmeyen tüylerden kurtulmak istenilen bölgede, tüm kılların uzama dönemi aynı değildir. En etkili sonuç için birden fazla seans gerekli olup ortalama 8 seans, gözle görülür yüksek etki için yeterli olabilir. Lazer epilasyonun etki süresi ise kişiler arası değişiklik gösterebilmektedir. Canlı vücut yapısı her dönem ve yaş aralığında farklılaşmakta ve hormon düzeyleri değişmektedir. Bu sebeple lazer epilasyon sonucu %100 kalıcı etki ibaresi kullanılması güvenilir değildir. Ancak yüksek oranda verim elde edilen lazer epilasyonda seansların ve kontrol seanslarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi önemlidir.

Lazer Epilasyonun Kalıcılığını Etkileyen Faktörler

Her vücut tipi farklı olduğu gibi cilt ve kıl tipi de birbirinden oldukça farklıdır. Bu durumda her kıl ve cilt tipinde başarı elde edilmesi için lazer epilasyon çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu çeşitler arasında sayabileceğimiz iğneli epilasyon, buz lazer epilasyon, diode sistem ve alexandrite sistem bunlardan bazılarıdır. Her bir lazer çeşidi farklı kıl ve cilt tipinde etkili olup lazer epilasyondan yüksek verim alabilmek için cilt ve kıl tipinize uygun lazer uygulamasından faydalanmalısınız. Bunun dışında seansların düzenli gerçekleştirilmesi, kontrol seansların uygulanması, epilasyon sürecinde kılları kökünden alan işlemlerin bırakılması, bronzlaştırıcı işlemlerden uzak durulması gibi etkenler, lazer epilasyonun başarı oranını belirler.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kıl köklerini hedef alarak ömür boyu istenmeyen tüylerden kurtulabilmeyi sağlayan lazer epilasyon, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir zararı bulunmayan bu işlemler, göz çevresi hariç her bölgeye uygulanabilme avantajına sahiptir. Lazer epilasyonun uygulandığı ve en çok tercih edilen bölgeler arasında;

  • Yüz bölgesi
  • Sakal ve ense çizgileri
  • Omuzlar ve sırt
  • Tüm kol – tüm bacak
  • Göbek
  • Göğüs
  • Genital bölge

sayılabilir. Epilasyon bölgelerini kendi tercihinize göre seçebilme imkanınız bulunur. Lazer epilasyon fiyatları, bölge seçimine göre değişmekte olup dilerseniz tüm vücut lazer epilasyon yaptırarak fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası bazı noktalara dikkat ederek herhangi bir yan etki ya da hassasiyet oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Lazer epilasyon işlemleri her ne kadar acısız ve ağrısız bir işlem olsa da acı eşiği düşük kişiler bu süreçte zorlanabiliyor. Bunun için tedavi sonrası yatıştırıcı krem sürülerek bölgede rahatlama sağlanabilir. Bunun dışında güneşe çıkmaktan kaçınmalı, ilk saatlerde su ile temastan uzak durmalısınız. Ayrıca tedavi süresi boyunca tüyleri kökünden alan işlemler uygulamamalı ve kimyasal peeling işlemlerinden kaçınmalısınız.

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı?

Kılları kökünden alan ve lazer epilasyon işlemleri için uzmanlar, bazı dönemlerde uygulama yapılmasından kaçınılması gerektiğini belirtmektedir. Öncelikle güneşin yoğun olarak etkisini gösterdiği yaz aylarında lazer epilasyon işlemleri yapılması önerilmez. Güneşin zararlı ışınları ile cilt hassaslaştığı gibi aynı zamanda bronzlaştırıcı etkisi ile kılların algılanmasını düşürür. Bu sebeple lazer epilasyon için en doğru dönemin sonbahar ve kış mevsimi olduğunu belirtebiliriz. Kocaeli lazer epilasyon işlemleri hakkında detaylı bilgi alarak en ideal dönemde lazer epilasyon uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Yeniden Çıkar Mı?

Lazer uygulamaları hakkında en çok merak edilen konuların başında lazer epilasyon sonrası kıllar yeniden çıkar mı? ya da lazer epilasyon 1. seans sonrası etkilerin nasıl olduğu gelmektedir. Bu soruların ortak hedefinde, işlem yaptıranların istenmeyen tüylerle tekrar karşılaşmak istememesi geliyor. Öncelikle tedavi kapsamında tüm seans ve kontrol seanslarının bitmesi halinde %90’a varan bir azalma söz konusudur. Bu azalma kalıcı olabildiği gibi çeşitli sebeplerle tekrar tüylenme görülebilir. Tüylenmeye sebep olan en önemli etkenler ise hormonlar ve ilaç kullanımıdır. Tekrar görünen tüylenme sonucu senede bir kere tek seans lazer işlemi yaptırarak kalıcılığı artırabilmeniz mümkün.

Menü