Lazer Epilasyon Sonrası Bakım Önerileri

Bilindiği üzere istenmeyen tüyler, geçmişten günümüzde her kadının en önemli sorunu olmuştur. Ancak teknolojinin giderek gelişmesi ve lazer ışınlarının sağlık uygulamalarında kullanılmaya başlaması, bu soruna çözüm getirmiştir. Lazer epilasyon olarak adlandırılan bu çözüm, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanızı sağlıyor. Kanıtlanmış herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmayan lazer epilasyon çeşitleri, günümüzde sayısız kadın ve erkek tarafından tercih edilmektedir. Elbette uygulamanın verimini artırmak için lazer epilasyon öncesi ve lazer epilasyon sonrası bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda lazer epilasyon sonrası süreçten ve epilasyon sonrası bakım önerilerinden bahsedeceğiz.

Epilasyon Sonrası Kişisel Bakım

Günlük hayatta düzenli olarak uygulanan kişisel bakım yöntemleri ve ürünleri, lazer epilasyon sürecinde bir süre rafa kalkabilir. Bunun en önemli sebebi, lazer işlemlerinin ciltte hassasiyet oluşturabilmesidir. Bu hassasiyetin herhangi bir sorun ortaya çıkarmaması adına cilt bakımı işlemlerinizde daha dikkatli olmalısınız. Epilasyon sonrası kişisel bakımda;

  • Kimyasal peeling gibi cildi soyan işlemlerden kesinlikle uzak durmalı ve doğal içerikli ürünlere yönelmelisiniz. 
  • Süreç boyunca solaryum gibi bronzlaştırıcı etkiye sahip uygulamaları bırakmalısınız.
  • Bu süreçte günlük hayatınıza güneş kremini mutlaka dahil etmeli, güneşten olabildiğince uzak durmalısınız. 
  • Seans sonraları kuruyan cildiniz için yüksek etkili nemlendiriciler tercih ederek cildinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Seans sonraları ilk birkaç gün cildinizi ovmak veya lazer sonrası kese yapmak yerine daha nazik bir işlem uygulamalısınız. 

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gerekenler

Her ne kadar zararsız bir işlem olsa da lazer epilasyon sonrası yan etkiyle karşılaşmamak adına bazı önlemler almalısınız. Yapmanız ya da yapmamanız gereken önemli başlıkları sizler için hazırladık. Lazer Epilasyon sonra yapılması gerekenler;

Güneşten Korunun

D vitamini kaynağı olarak bilinen güneş, çoğu zaman zararlı ışınları ile ciltte istenmeyen problemlere yol açabiliyor. Günlük hayatta lekelenme gibi bazı sonuçlar doğurabildiği gibi lazer cihazı bu sonuçları artırabilir. Bu sebeple güneşten mümkün olduğunca uzak durmalı, güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca lazer epilasyon uygulamalarının yaz ayları yerine bahar ve kış aylarında tercih edilmesi de lazer sonucu güneş hassasiyetini minimuma indirecektir. 

Kimyasal İçerikleri Ürünlerden Kaçının

Kimyasal içerikli ürünler, cilt için yüksek derecede etki yapmaktadır. Bu etkiler günlük hayatta olumlu karşılansa da lazer epilasyon sonrasında hassasiyeti artan cilt için problem olabilir. Özellikle uygulama sonrası ilk bir hafta, cildin hassas olduğu bir dönemdir. Bu dönemde kimyasal içerikli ürünlerden bir süre uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Yüze lazer epilasyon yaptıranlar bu ürünlere ve içeriklerine ekstra dikkat etmelidir. Çünkü yüzümüz, vücudumuzun geri kalanına oranla normal şartlarda dahi en hassas bölgedir. Örneğin normal şartlarda profesyonel şekilde uygulanan kimyasal peeling işlemi, ölü deriyi atarak leke gibi problemleri ortadan kaldırırken lazer sonrası peeling işlemleri istenmeyen sonuçlar oluşturabilir.

Kalan Tüyleri Kökünden Alacak İşlemleri Uygulamayın

Lazer öncesi tüy kısaltma ve lazer sonrası tüy alma işlemleri oldukça merak konusudur. Bilindiği üzere lazer öncesi kılları kökünden alan işlemleri bırakmalısınız. Lazer epilasyon sonrası tüy alma işlemlerinde de aynı kural geçerlidir. Bölgesel ya da tüm vücut lazer epilasyon yaptıranlar süreç boyunca kılları kökünden alacak işlemleri uygulamamalı. Kılların bir sonraki seansta algılanabilmesi ve epilasyonun etki gösterebilmesi için ağda, cımbız, epilatör yerine jilet ya da tüy dökücü kremler tercih edilebilir. Lazerden sonra tüyleri elle çekmek, kılların güçsüzleştiğini gösterir. Bu tüyleri çekebilirsiniz. Ancak kolayca gelmeyen tüyleri kökünden almaya çalışmayın. Bir sonraki seansta kılın algılanabilmesi için bu tüylerin kökünden alınmaması gereklidir.

Lazer Epilasyon Sonrası Merak Edilenler

İstenmeyen tüylerden sıkılmış ve artık kalıcı çözüm arayanlar, profesyonel ve güvenilir işlem sunan güzellik merkezlerini ziyaret ederek lazer epilasyon çeşitleri hakkında bilgi alıyor. Her kıl ve cilt tipine göre çeşitlenen lazer epilasyon, alexandrite sistem, diode sistem ve buz lazer olmak üzere ayrılmaktadır. Cildinize ve kıl tipinize uygun lazer epilasyon cihazı seçilerek sürece başlanır. Ancak bu süreçte hem kadınlar hem de erkekler, birçok sorunun yanıtını merak ediyor. Özellikle lazer sonrası en sık sorulan soruları Kocaeli lazer epilasyon merkezi olarak sizler için cevaplandırdık;

Epilasyon Sonrasında Acı ya da Ağrı Olur Mu?

Lazer atışlarının gerçekleştirildiği bu işlemde temel prensip kıl köklerinin tahrip edilmesi ve yeni kıl oluşumunun önüne geçilmesidir. Bu durum ağrı ya da acı yapar mı sorusunu da beraberinde getiriyor. Son teknoloji cihazlarla gerçekleştirilen lazer işlemi, acısız ve ağrısız bir yöntemdir. Sunduğu konfor sayesinde son yıllarda oldukça popülerdir. Elbette acı eşiği düşük kişiler sınek ısırığına benzeyen ince sızılar hissedebilir. Ancak rahatsız edici herhangi bir ağrı ya da acı söz konusu değildir.  

Epilasyon Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Özellikle hassas cilde sahip kişiler, lazer sonrası kızarıklık oluşumuna müsaittir. Bu kızarıklık tamamen doğal olup birkaç saat ya da en geç 1-2 gün içerisinde geçer. Epilasyon sonrası kızarıklık durumunu ortadan kaldırmak için buz veya soğuk paketi kullanabilirsiniz. Bu sayede kızarıklık daha hızlı geçerken aynı zamanda rahatlama sağlanır.

Lazer Epilasyon Sonrası Hangi Ürünler Kullanılabilir?

Lazer sonrası nemlendirici krem, en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir. Epilasyon sonrası krem tercihinde nemlendiricileri kullanarak oluşan tahriş veya kızarıklıkları minimuma indirebilirsiniz. Bunun dışında aloe vera jel kremler, doğal içeriği ve rahatlatıcı etkisiyle, lazer sonrası uygulama yapılan bölgeye sürülebilir.

 

Menü