5 Adımda Anti-Aging Rutini

Her yaşın bir güzelliği vardır. Ancak bazen çeşitli sebeplerle cildimiz, olduğundan daha erken yaşlanabiliyor. Cildin sahip olduğu gençliği kaybetmeye başladığı dönemlerde uygulayacağınız bazı yöntem ve ürünlerle yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz. Bunun yanı sıra hayat kalitenizi artıracak bazı alışkanlıklarla cilt güzelliğinizi koruyabilirsiniz. Günümüzde sıklıkla adını duyduğumuz Anti Aging kavramı, tüm bu yaşlanma karşıtı uygulamaları kapsamaktadır. Elbette yaşlanmayı önlemek ve daima genç kalmak mümkün olmasa da hayat akışı içerisinde yaşlanma etkilerini minimuma indirerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu yazımızda 5 adımda anti-aging rutini oluşturarak cildinizi genç tutmanıza yardımcı olacak fikirler sunuyoruz. 

Anti-Aging Nedir?

Akıp giden zamanda çoğu zaman kendimizi ihmal edebiliyoruz. Bunun sonucunda ise dış etkenler cildimizi olduğundan fazla yorabiliyor. Bu yorgunlukla birlikte daha hızlı yaşlanan cildinize bir ‘dur’ diyebilirsiniz. Uygulayacağınız anti-aging yöntemleri, cildinizin kaybettiği kolajen ve elastikiyet yeniden kazandırabilir. Kas kaybı ve yerçekimi etkisinin yanı sıra güneş, kirli hava, sağlıksız beslenme ve genetik faktörlerde yaşlılık belirtilerinin erken ortaya çıkmasında etkilidir. Bu sebeplere bağlı olarak cildinizin kaybettiği güzelliği anti aging cilt bakımı ile yeniden kazanabilirsiniz. Peki adını sıkça duyduğumuz anti aging nedir? Anti-aging, cilt sağlığını koruyan ve yaşlanma belirtilerini minimuma indiren uygulamaların tümünü kapsar. Cildinizin ihtiyacına göre en uygun yöntem ve ürünü belirleyerek bunu rutin haline getirebilir ve cildiniz için en etkili sonuçları almaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz profesyonel yardım almak için güzellik merkezinin sunacağı anti-aging işlemlerden yararlanabilirsiniz. 

Anti Aging Yöntemleri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt bazı değişikliklere uğrar. Bunlardan en önemlileri elastikiyet kaybı, kırışıklık oluşumu, kas ve yağ oranında azalmalardır. Anti aging yöntemleri ile bu sorunların kontrol altına alınması sağlanır. Bu yöntemler kimi zaman anti aging kremi ve antiage serum ile sağlanırken kimi zaman profesyonel cilt bakım uygulamaları gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra beslenme ve günlük alışkanlıklarla anti aging etkisi alınabilmesi de mümkündür. Anti aging uygulamaları arasında günümüzde en çok kullanılanlar; lazer uygulamaları, mikro iğneleme, mezoterapi ve kimyasal peeling olmaktadır. 

Anti-Aging Cilt Bakımı

Anti-aging cilt bakımı uygulamalarında tonik, krem ve serumlar oldukça önem kazanıyor. Özellikle 25 yaşında tamamlanan hücre yenilenmesi ile birlikte 20’li yaşlar cilt bakımı için kritik dönemlerdir. Bunun yanı sıra 30 – 40 yaş aralığında anti aging cilt bakımı uygulamaları öne çıkmaya başlıyor. Öncelikle, anti aging yöntemlerinin 20’li ve 30’lu yaşlarda kullanılması doğru değildir. Cilt henüz gençken içeriği yoğun bu ürün ve yöntemlerin kullanılması ciltte istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Uygun yaş aralığına gelmiş kişilerde anti aging cilt bakımı süreci şu noktalardan oluşur;

  • Hormon testleri yapılarak cilt sorunlarının kaynağı araştırılır. Gerektiği takdirde hormon tedavisine başlanır.
  • Beslenme alışkanlıkları düzenlenir. Anti aging açısından zengin besinler öğünlere eklenir. Spor ve egzersiz programları oluşturularak yaşam kalitesi artırılır.
  • Vücutta eksik olan vitamin ve mineral takviyeleri sağlanır.
  • Cilt analizi gerçekleştirilerek cilt için en uygun bakım ve kozmetik ürünlerden yararlanılır.

Anti Aginge Kaç Yaşında Başlanmalı?

Kullanılan ürün ve yöntemlerin kalitesi kadar bu ürünlerin kullanıldığı yaş aralığı da oldukça önemlidir. Herhangi bir nemlendirici ya da kozmetik ürünün aksine anti aging ürünler, yoğun içeriğe sahiptir. Bu sebeple 30 yaşından önce kullanılmaya başlaması cilt için istenmeyen bir durumdur. Ancak 20’li yaşlardan itibaren cilt temizliği ve bakımına önem vererek, cilt sağlığınızı koruyan uygulamaları rutininize ekleyerek yaşlanma etkilerine karşı önlem alabilirsiniz. Anti aginge başlama yaşı ise 30 yaş ve üzeri için daha uygundur. Bununla birlikte 40’lı ya da 50’li yaşlarda uygulanacak yöntem ve ürünlerde değişiklik göstereceğinden bu konuda profesyonel yardım almanız gerekebilir. Profesyonel yardım noktasında Kocaeli güzellik merkezi adresimizi ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Adım Adım Anti Aging

Anti aging tedavisi ve yöntemlerinin yanı sıra bazı günlük alışkanlıklarla yaşlanma belirtilerine karşı önlemler alabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik oldukça basit değişikliklerle cilt güzelliğinizi ortaya çıkarırken sağlığınızı da koruyabilirsiniz. İşte 5 adımda anti aging rutini;

 1. Cilt Temizliği

Her uygulamanın ilk ve en önemli koşulu cilt temizliğidir. Cildinizi makyajdan, kirden ve yağdan arındırarak hem cilt problemlerini ortadan kaldırabilir hem de uygulayacağınız ürünlerin verimini artırabilirsiniz.

 2. Tonik ve Anti-Aging Kremler

Cilt tipinize uygun bir yıkama ürünü ile cildinizi temizledikten sonra yine cildinize uygun bir tonik kullanmalısınız. Peeling etkili glikolik asit içeren tonikler, sağladığı etkilerle en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Bunun yanı sıra detaylı bir araştırma yaparak cildinize uygun en iyi anti aging serum ve tonikleri bulabilir, düzenli olarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yaşlanma belirtilerinin en çok görüldüğü göz çevresi için anti aging göz kremi kullanmanız önerilir. 

3. Yüz Yogası

Son dönemin en popüler uygulamalarından olan yüz yogası, uzun vadede cildiniz için en etkili sonucu verir. Kısa süreli yüz egzersizleri ile cildinizi rahatlatabilir, kaslarınızı harekete geçirebilir, kan dolaşımını hızlandırabilir ve anti aging etkisi yaratabilirsiniz. 

 4. Beslenme 

Yediğiniz yemeklerden oluştuğunuzu unutmayın. Yemek rutininizi güncelleyerek anti aging etkili sebze ve meyveleri beslenmenize ekleyerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Anti aging yiyecekler arasında; zeytinyağı, yeşil çay, domates, ıspanak, kayısı, soğan, sarımsak, elma ve propolis sayılabilir. 

5. Yaşam Kalitenizi Yükseltecek Alışkanlıklar

Belli başlı alışkanlıklar kazanarak yaşam kalitenizi yükseltebilir, sağlığınızı koruyabilir ve yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Bu alışkanlıklardan en önemlileri arasında;

  • Yeterli ve düzenli uyku
  • Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi
  • Detokslar
  • Sigara ve alkolden uzak durma
  • Stresi azaltacak etkinlikler ve meditasyonlar
  • Güneşten korunma ve güneş kremi kullanmak

Bu ve benzeri alışkanlıklar ile sağlığınızı korurken aynı zamanda dış etkenlerin cildinize verdiği olumsuz sonuçları minimuma indirebilirsiniz. Aynaya baktığınızda kendinizi mutlu hissetmek için kendinize değer vermeli ve her halinizle güzel olduğunuzu hatırlamalısınız.

Menü