Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?

Görünüşümüz için önemli olan cildimiz, genetik ya da çevresel etkiler sebebiyle birçok olumsuz durumla karşılaşabilir. Bunların sonucunda karşılaştığımız gözenekler, bu sorunlardan biridir. Gözeneklerin olması gerekenden daha geniş olması, bazı cilt problemlerini beraberinde getireceğinden, çeşitli cilt bakım uygulamaları ve cilt bakım ürünleri ile gözenek sıkılaştırma işlemleri yapılabiliyor. Peki cilt gözenekleri nasıl sıkılaşır?

Gözenek sıkılastırma işlemi, cildin ölü deri artıkları ile oluşan geniş cilt gözeneklerinin medikal ya da doğal yollarla cildi eski haline getirme işlemine denir. Hızlı sonuçlar almak için medikal yollar tercih edilebilir. Gözenek sıkılaştırıcı her işlem, cildin yapısına göre farklı etkiler yaratabilir. 

Gözenek sıkılaştırma yöntemleri ile ciltte istenmeyen görüntüyü minimuma indirebilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı yöntemlerinden en iyi sonucu almak için düzenli cilt bakım ve medikal destek alınmalıdır. Gözenek sıkılaştıran medikal ya da doğal yöntemler aynı zamanda cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur. 

Ciltte Gözenek Nedir? 

Zamanla cilt bariyerinin zayıflaması ve kolajen miktarının azalması ile oluşan yağlanmalar deri altında birikerek ciltte geniş açıklıklar ve sarkmalar meydana getirir. Bu açıklık ve sarkmalar, cilt gözenekleri olarak tanımlanabilir. Cilt gözenekleri her ne kadar cildin dışarıdan nefes almasına yardımcı olsa da açık gözenekler ölü deri ve yağ bezelerini deri altında biriktirir. Bu sebeple ciltte gözenek nedir sorusuna, cildin nefes almasını sağlayan ve sağlıklı kalmasını sağlayan yağ bezeleri (sebum) üreten kıl folikülleri olarak cevap verilebilir.

Tavsiye : Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Cilt Gözenekleri Neden Oluşur?

Cilt gözenekleri nedir sorusunun yanı sıra cilt gözenekleri neden oluşur? sorusu da kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Aşırı sebum (yağ) üretimi ve sebum dengesinin bozulması cilt gözeneklerinin açılmasına ve genişlemisne neden olur. Bununla birlikte cildin yağ oranının yüksek olması ya da genetik faktörlerin etkisi ile deri altında oluşan aşırı yağ bezelerinin ve ölü derilerin birikmesi ile geniş gözenekler oluşur. Cilt gözenekleri akne ve sivilce ile beraber deri altı apselere de neden olabilir. 

Dikkatinizi Çekebilir >> Cilt Yenileme

Gözeneklerin Cilde Etkileri Nelerdir?

Genişlemiş cilt gözenekleri, hem görünüm hem de cilt sağlığı açısından istenmeyen bir durumdur. Peki oluşan gözeneklerin cilde etkileri nelerdir?

  • Ölü cilt hücreleri ve yağ gözeneklere sıkışarak gözenekleri besler. 
  • Gözeneklerin geniş açıklıklara sahip olması cildin tüm kirleri deri altında tutması ve cildin lekelenmesine ve sarkmasına neden olur. 
  • Gözenekler ciltte akne ve sivilcelere neden olmakla birlikte zamanla cilt bariyerini de zayıflatır.  
  • Cilt gözeneklerinin neden olduğu sivilce ve akneler deri altında apselere neden olur. 
  • Gözenek sıkılaştırıcı yöntemlerde cilt bariyerinin  zayıflaması istenilen sonucu vermez. 

Gözenek Sıkılaştırma Uygulamaları Nelerdir?

Gözenek sıkılaştırma işlemi için iki farklı yöntem kullanılır. Bunlar doğal yöntemler ve medikal yöntemler olarak sıralanabilir. Detaylı olarak bakmak gerekirse gözenek sıkılaştırma uygulamaları;

  • Kimyasal  asitler AHA, TCA, BHA ya da fraksiyonel lazer(altın iğne) gözenek sıkılaştırmada en sık kullanılan medikal tedavi yöntemleridir. 
  • Doğal yöntemler ise gözenek sıkılaştırma için yapılan basit ev yapımı krem ( aloe vera jel) ya da günlük cilt temizleme (buharla gözenek açma , buz uygulamaları)  rutin yöntemleridir.

Ciltteki Gözeneklerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Ciltteki gözeneklerin temizliği için evde de yapabileceğimiz doğal yöntemler, gözeneklerin sıkılaşmasında etkilidir. Küçük gözenekler için yapacağınız buhar işlemi ya da doğal asit peeling ile gözenekleri gözle görülmeyecek derecede gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Fakat büyük geniş gözeneklerde lazer tedavileri daha iyi sonuçlar verecektir. Profesyonel tedaviler için alanında uzman güvenilir bir güzellik merkezi ile istediğiniz cilt görünümüne çok daha kısa sürelerde ulaşabilirsiniz. 

Menü