Dudak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cilt bakımına dair hepimizin bildiği ve uyguladığı yöntemler vardır. Ancak birçoğunun es geçtiği bir nokta ise dudak bakımıdır. Güneş koruyucu ürünleri, nemlendirici kremler genelde yüzümüz ve cildimiz için tercih ederiz. Fakat soğuk ve sıcak havalardan en az cilt kadar etkilenen bir diğer bölge de dudaklarımızdır. Üstelik gün içerisinde içecek tüketimleri ile ıslak bir durumdayken hava koşullarından dolayı sürekli kuruma eğilimi gösterir. Bu da dudakların çatlamasına neden olur. Dudak bakımı bu yüzden günlük cilt bakımı rutinimiz içerisinde olması gereken önemli bir detaydır. Dudak bakımı peeling, vazelin veya nemlendirici birçok ürünle yapılabilir. Önemli olan sizin için en iyi uygulamanın hangisini olduğunu bulmanız ve rutininizi aksatmamanızdır. 

Güneş, Dudaklara Nasıl Etkiler Bırakır?

Güneş ışınları, sağlığımız açısından fayda da zarar da barındırabilir. D vitaminini en doğal yollardan aldığımız yöntemdir. Ancak aşırısı olduğu zaman cildimizde erken yaşlılık belirtileri, cilt kırışıklı, cilt lekesi gibi etkiler gösterebilir. Hatta daha ileri boyutta kimi kişilerde cilt kanseri gibi risklere bile neden olabilir. Bu yüzden cilt sağlığına önem veren herkes günlük güneş kremi kullanımını aksatmamaya özen gösterir. Koruyucu ürünlerle birlikte nemlendiriciler, cilt bakım uygulamaları hayatlarının içerisinde sürekli yer alır. Aynı şekilde dudak bakımı da aynı özeni ister. Çünkü güneş ışınları ve soğuk havalar, dudakları çok daha fazla etkiler. Kurumuş ve çatlamış dudaklar, güneş ışınlarına maruz kalmanın, daha doğrusu koruyucu ürünler kullanmanın bir sonucudur. 

Dudaklarımızı Güneşten Neden Korumalıyız?

Cildimizi güneşten korumamız gerektiği artık bilinen bir gerçektir. Bunun nedenlerini de hemen hemen herkes çok iyi biliyor. Güzel bir ciltten de ziyade fazla güneş ışını cildimizin dokusuna zarar verir, cilt kanserine kadar ilerleyebilir. Güneş kremi kullanma ve rutin bakım durumu sadece cildimiz için değil dudaklarımız için de geçerlidir. Çünkü dudaklarımızın yapısı cilt yapısından daha farklıdır. Dudak balm veya dudak nemlendiricisi gibi ürünlerle dudaklarımıza bakım yapabiliriz. Ancak yapılan bir araştırma sonucunda balm benzeri ürünler güneş ışınlarını daha etkili hale getirebiliyor. Bu yüzden uzmanlar balm, ruj gibi ürünler öncesinde mutlaka güneş koruyucu dudak kremi sürmenizi öneriyor. Güneşte fazla kalınacaksa 30 faktör gibi etkili dudak koruyucuları daha etkili olacaktır. 

En Etkili Dudak Bakımı Uygulamaları

Dudaklarınıza evde de yapacağınız bazı yöntemlerle gereken bakımı sağlayabilirsiniz. 

En etkili dudak bakımı önerileri arasında genelde dudak nemlendirici ve dudak peeling uygulamaları vardır. Kişisel olarak herkesin yapması gereken dudak bakımında ise bol bol su içmeli, aloe vera gibi doğal ürünlerle ya da vazelinle dudak bakımı yapın, E vitamini alın, ruj veya balm sürmeden önce güneş koruyucu dudak balm kullanın. Hindistan cevizi yağı, aloe vera, badem yağı gibi doğal içerikli ürünlerle de aralıklarla bakımlar uygulayabilirsiniz. Ayrıca Dudak fırçası ile de masaj yapmak etkili olabilir. Güzel dudaklar ancak rutin olarak en iyi dudak bakımı yaparak elde edilir. Evde bakım uygulamalarının yanı sıra Kocaeli güzellik salonu ile görüşerek dudak bakımınız için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Dudak Bakımı

Sıcak havalarda olduğu kadar soğuk havalarda da dudak bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü soğuk havalarda cilt kadar dudaklar da kurumaya meyilli bir hal alır. Çatlamış dudaklar, soğuktan renk değiştirmeler bu mevsim dönemlerinde yaşanır. Kışın daha etkili en iyi dudak nemlendiricisi ile birlikte peeling gibi işlemleri mutlaka rutininizden eksik etmemeniz gerekiyor. Çantanızda taşıyacağınız nemlendirici ve koruyucu özellikteki dudak kremi ile gün içerisinde sürekli uygulamanızı yapın.  

Menü