Ben Aldırma İşlemi Nedir?

Halk arasında ben olarak adlandırılan nevüsler neredeyse her insanın yüzünde ya da vücudunun çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Çoğu zaman dikkat çekmiyor olsa da renk ya da boyut değişikliklerinde kişiyi rahatsız edebiliyor. Bu gibi durumlarda günümüzde birçok işlem ve uygulama ile ben aldırma gerçekleştirilmektedir. Peki ben aldırma işlemi nedir? 

Tıbbi açıdan ya da tamamen estetik kaygısıyla bu benlerin alınması istenebilir. Ben aldırma işlemi, bu sebeplerle benlerinden kurtulmak isteyen kişilere uygulanır. Ameliyatla ben aldırma günümüzde daha geri planda kalan bir yöntem olup bunun yerine lazerle ben aldırma işlemleri tercih edilmektedir. Konforlu ve acısız ben sildirme işlemleri sonunda benlerinizden kurtulabilir ve hayal ettiğiniz kusursuz cilt görünümüne ulaşabilirsiniz. 

Ben Nedir? Nasıl Oluşur?

Hemen hemen her insanda bulunan benler, çoğu zaman iyi huylu olan bir deri lezyonudur. Tıp diline nevüs olarak adlandırılan benlerin kökeni, deriye rengini veren ‘melanosit’ hücreleridir. Bu hücrelerin gruplar halinde büyümesi ile ben görünümü ortaya çıkar. Genetik olduğu gibi yaşam boyu çeşitli sebeplerle de ortaya çıkabilir. Doğuştan gelen benlerin yanı sıra ergenlik döneminde ya da hayat boyunca kişilerde ben oluşumu gözlenebilir. Peki normal bir ben görünümü nasıldır?

 • Ortalama 5 mm çapına sahip olur.
 • Ten rengi ya da kahverengi gibi tek renklidir.
 • Yuvarlak ya da oval bir şekli bulunur.
 • Kubbemsi bir görünüme sahiptir.
 • İnsan vücudunda sayı olarak ortalama 10 – 40 arasında ben bulunabilir.

Genellikle belden yukarıda, omuzlarda, sırt ya da yüz bölgesi gibi güneş gören yerlerde daha sık görülür. İyi huylu ve standart bir ben görünümüne sahip olanlar tedavi gerektirmez iken tercihe bağlı olarak ben aldirma işlemleri ile silinebilir.

Benlerin Alındığı Durumlar

Kişiler, özellikle yüz bölgesinde daha kusursuz bir görünüm tercih ediyor. Bu sebeple herhangi bir akne, leke, çizgi ya da ben oluşumlarından rahatsızlık duyulmaktadır. Çeşitli cilt bakımı yöntemleri ile lekeler ortadan kaldırılabiliyor iken benler için daha profesyonel işlemlere ihtiyaç vardır. Özellikle kişiye rahatsızlık veren ya da sağlık olarak sakıncalı görünen benlerin alınması için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle lazerle ben aldirmak benlerinizden kurtulmanın en konforlu yoludur. Peki genel olarak benler hangi durumlarda alınmalıdır?

 • Farklı renk tonları oluştuğunda,
 • Ben çevresinde kızarıklık görüldüğünde,
 • Asimetri ya da kenar düzensizliği oluştuğunda,
 • Kaşıntı, kabuk ya da kanama gibi rahatsızlıklarda, 
 • Kıllanma artışı görüldüğünde 
 • 6 mm boyutundan büyük olan durumlarda 

benler alınabilir. Elbette işlemlerin steril ortam ve cihazlarla alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Lazer İle Ben Alımı

Tek bir büyük ben ya da birden fazla küçük ben aldırma işlemleri için lazer ile ben alımı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra lazerle et beni aldırma işlemleri de mevcuttur. Beni aldırmak için tercih edilen lazer uygulaması, yoğun ışık patlaması sistemine dayanır. Bununla birlikte ciltteki ben hücreleri parçalanarak benin silinmesi hedeflenir. Konforlu ve acısız bir yöntem olan lazerle ben sildirme işlemi sonrasında kişi günlük yaşamına dönebilir. İşlem sonrasında ben üzerinde minimal bir yara oluşur ve bu yara ortalama 1- 2 hafta içerisinde iyileşir. Uygulama süresi, benin büyüklüğüne ya da ben sayısına göre değişmekte olup ben tedavisi için 15 – 20 dakika gibi kısa bir süre yeterlidir. İzmit güzellik merkezi ile görüşerek en güvenilir ben aldırma işlemlerinden yararlanabilirsiniz.

Lazerle Ben Alma İşleminin Avantajları

Lazer, sağlık alanında kullanılan önemli teknolojik gelişmelerden biridir. Lazerin kullanıldığı tedavilerden biri de yüzdeki benleri aldırma yani ben tedavisidir. Bu tedavide lazerin kullanılması, birçok kolaylığı beraberinde getirmekte olup lazerle ben alma işleminin avantajları arasında; 

 • Ortalamanın üzerinde büyük ve derin benlerde çok ufak bir iz kalırken ortalama bir ben yaktırma işleminde herhangi bir iz kalmaz.
 • Saç ya da sakal gibi kıl köklerinin olduğu bölgelerde herhangi bir kıl kökü hasarına sebep olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Pratik, hızlı ve konforlu bir işlem olup seans sonrası kişi işine ya da günlük hayatına dönebilir. 
 • İşlem sonrası herhangi bir pansuman ya da tedavi sonrası müdahalelere gerek duyulmaz.
 • Yüz bölgesi gibi hassas bölgelerde dahi gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. 

Ben Aldırma İşleminden Sonra İz Kalır Mı?

Lazerle ben yaktırma gibi işlemler, adından da anlaşılacağı üzere kişide birçok soru işareti uyandırmaktadır. Özellikle işlem sonrası iz kalıp kalmaması, en çok merak edilen konuların başında gelir. Küçük benlerde iz kalma gibi bir durum söz konusu değilken benin büyüklüğü ve derinliğine göre minimal bir iz kalabilir. Elbette bu iz, kişiyi rahatsız edecek düzeyde olmamakla birlikte benin önceki haliyle karşılaştırıldığında kesinlikle dikkat çekmez.

Ben Aldırma Tehlikeli Mi?

Yüzde ya da vücudun çeşitli bölgelerinde görülen benlerin neredeyse tamamı iyi huylu olup tedavi gerektirmez. Ancak estetik kaygı sebebiyle tercih edilen ben aldırma işlemleri olabiliyor. Bu işlemler profesyonel şekilde gerçekleştiğinde tehlikeli değildir. Ancak ben aldırma işlemi öncesinde benin analiz edilmesi ve herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı saptanmalıdır.

Ben Aldırmak Can Acıtır Mı?

Lazerle ben aldırma işlemlerinin acılı olup olmaması konusunda bir endişe söz konusudur. Özellikle lazerle ben aldıranların yorumları bu noktada etkili olmakta. Öncelikle ben aldırma işleminin can yakan, acılı ya da ağrılı bir işlem olmadığını belirtmeliyiz. İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulanarak herhangi bir acı veya ağrının önüne geçilir. 

Tek Seansta Kaç Tane Ben Alınabilir?

Ben aldırma operasyonu kapsamında gerçekleştirilen lazer işlemleri ile ben aldirmak oldukça basit ve konforludur. Üstelik birden fazla beni tek seansta silebilme avantajı sunar. Lazer ile tek seansta ortalama 30 tane benin alınabilmesi mümkündür. Elbette birden fazla benin alınması talebinde seans süreleri de uzamaktadır.

Menü