Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimizin en hassas olduğu dönemler hava sıcaklığının az ve çok olarak ölçüldüğü dönemlerdir. Genelde cildimizi yazın korumamız gerektiği gibi bir algı olsa da aslında yaz ve kış fark etmeksizin cilt bakımı rutinimize önem vermeliyiz. Kışın cilt bakımı ekstra olarak özen gerektiren bir konudur. Çünkü soğuk havanın etkisiyle birlikte kuru cilt sorunları ortaya çıkar. Bu yüzden de nemlendirici ürünler, kış dönemlerinde daha sık olarak cilde sürülmelidir. Tabii kışın cilt bakımı bununla bitmemektedir. Cilt temizleme, gündüz ve gece kremi, yüz nemlendirici, peeling ve güneş kremi gibi işlemlerin hangi aralıklarla ne kadar uygulanması gerektiği de önemlidir. 

Soğuk Havaların Cilt Üzerindeki Etkisi

Soğuk havalarda cildimizde yaşanan değişimlere hepimiz şahit olmuşuzdur. Hava sıcaklıklarının daha normal olduğu dönemlerde pürüzsüz ve canlı olan cilt, kışın pul pul olabilir ve pürüzsüzlüğünü, canlılığını yitirebilir. Bunun nedeni de cildin en üst tabakasının soğuk havalarda direncini düşürmesidir. Böyle bir etkinin olmasıyla birlikte cilt güneş ışınlarına karşı da daha hassas hale gelmektedir. Uzmanların kışın da güneşi kremi kullanma tavsiyesi bir bakıma bu yüzdendir. Soğuk havalarla birlikte ciltte egzama da görülebilir. Egzamaların en sık görüldüğü dönem genel de kış aylarında olur. 

Klimalar Cildimize Nasıl Etki Eder?

Kış aylarında elbette sadece soğuk hava ve rüzgar gibi etmenler cildinizi etkilemez. Kapalı alanlarda ısınma ihtiyacımız için kullandığımız klima, kalorifer gibi cihazlar, ortamdaki havayı kurutur. Cildin nem ihtiyacı bu yüzden kısıtlanmış olur. Ölü hücreler ciltten arınmamış olur. Tüm bunlar da birçok cilt problemine neden olur. Eğer mümkünse ortam havasını nemlendiren cihaz veya kaplardan yararlanabilirsiniz. 

Cildimizi Soğuktan Korumak İçin Neler Kullanabiliriz?

Isı değişimlerine cildimiz farklı reaksiyonlar gösterebilir. Ev ortamından bir anda dışarıdaki soğuk havaya çıkmak cildinizin elastik özelliğini daha hızlı kaybetmesine neden olur. Cilt kuruma eğilimi gösterir. Bu ısı geçiş dönemlerinde cildinizi tüm olumsuzluklara karşı korumak için öncelikle dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneş kremi ve hassas ciltler için nemlendirici ya da cilt tipine uygun nemlendirici kremler sürülmelidir. Gün içerisinde de güneş kremi ve nemlendirici kremler yenilenebilir. Duş aldıktan sonra da yüzünüz ve cildinize nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin. Duş süreleriniz çok uzun ve duş sıcaklığı da çok sıcak olmasın. Bu dönemde cildinize iyi gelecek sebze ve meyveleri de tüketin. 

Kış Aylarında Kullanılması Gereken Bakım Ürünleri

Soğuk havalarda cilt bakım rutinimizde yer vermemiz gereken yüz bakım ürünleri daha kapsamlı ve etkili olmalıdır. Soğuk havalar ve onun getireceği cilt problemleri ile baş edebilmek için yüz bakımı serumları, yüz ve cilt nemlendiricileri, yüksek korumalı güneş kremi, dudak nemlendirici ve cilt tipine uygun peeling ürünleri kullanabilirsiniz. Cilt bakımı denildiğinde genelde yüz bölgesi akıllara gelse de vücut, dudak, el ve dirsek gibi alanlara da gereken önemi göstermelisiniz. Özellikle dudaklar soğuktan fazlasıyla etkilenerek kuruma ve çatlama gösterebilir. Nemlendirici dudak ürünleri ile bunun da önüne geçebilirsiniz. Buna ek olarak İzmit güzellik salonu ile görüşebilir ve profesyonel cilt bakım uygulamalarından yararlanabilirsiniz. 

Kışın Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Kış dönemlerinde cildinize uygulayacağınız rutin sıralamasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olabilir. 

  • Kışın cildinizi 2 kere temizleyin. Sabah ve akşamları cilt bakımı rutininizden önce mutlaka cildinizi arındırın.
  • Nemlendirici kreminizi ve güneş kreminizi gün içinde belirli aralıklarla yenileyin. 
  • Gece bakım kremlerini de yatmadan önce mutlaka kullanın. 
  • Haftada bir olmak üzere peeling işlemlerini uygulayabilirsiniz.
  • Güzellik uzmanlarının tavsiyesi doğrultusunda medikal cilt bakımı da tercih edebilirsiniz.
  • C vitamini içeren serumları da düzenli aralıklarla kullanın. 
  • Ellerinizin de nem ihtiyacını karşılayın. Çatlama ve kurumaya karşı etkili olan nemlendiricileri kullanın. 
Menü