Çatlak bakımı nasıl olur?

Çatlak bakımı nasıl olur diye düşünüyorsanız Nouvelle Vie Güzellik Merkezi olarak bu sorunuza cevap oluyoruz. Deri çatlakları ve bakım uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak ve uygulamak için bizlere  (262) 322 07 08 veya (544) 653 07 08 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Halk arasında deri çatlağı olarak bilinen stria, derinin dermis olarak adlandırılan tabakasında fazla gerilmeye maruz kalması sonucu oluşur. Cilt gözle görülecek kadar incelir, zayıflar ve yırtık görünümü alır. Sorunlu kısım sağlıklı deriden kolaylıkla ayrılır. Yeni oluşan çatlaklar ten renginden daha koyu morumsu bir renk oluştururken; zamanla rengi açılır ve soluk bir inci rengini alır. Çatlakların renk alması kişinin yapısına göre değişiklik gösterir. Deri çatlağına sıklıkla gebelik döneminde kadınlarda rastlandığı için gebelik çatlağı adı da denilmektedir. Cilt bütünlüğünü bozmasa da estetik görünümü bozduğundan dolayı bakımı çok merak edilen bir durumdur.

Çatlak oluşumuna sebebiyet veren durumlar kesin olarak belirlenmiş değildir. Aşırı kilo alıp verme, ergenlik dönemi kas yapısının gelişmesi, vücut geliştirme gibi durumlarda vücutta belli yerlerde çatlaklar görülür. Çatlak oluşmasının başka bir sebebi de hormonlardır. Hormonal değişim sonucu kişide deri çatlağı görülebilir. Deri çatlağı oluşumu kilo ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan araştırmalar obezite problemi olan kişilerde çatlak görülme olasılığı %40’lara kadar artış gösterdiğini söylemektedir.

Deri çatlağında bilinmesi gereken en önemli konu bu durumun klinik bir problem yaratmadığıdır. Genellikle kadınlarda karşılaşılan bu durum neticesinde, vücudun estetik yönden bozulduğuna dair olan görüşle birlikte bakım seçenekleri yıllar içinde çeşitlendirilmiştir. Ancak çatlak bakımına başlanacak evre, yapılan bakımın sonucunu da bir o kadar etkiler. Ne kadar erken evrede yakalanırsa o kadar başarılı sonuç verir.

Bakımda ilk olarak kişinin risk faktörlerinin belirlenmesi gerekir. Çok hızlı kilo değişimi yaşayacağı bir dönemdeyse vücudunda oluşabilecek çatlaklar ile ilgili bilgi verilmelidir. Kişinin önceden risklerin farkında olması, çatlak görünümü ile savaşta daha etkili sonuç alınmasına yardımcı olur.

Deri çatlakları ve bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Menü