Çatlak nedir?

Çatlak nedir diye düşünüyorsanız Nouvelle Vie Güzellik Merkezi olarak bu sorunuza cevap oluyoruz. Deri çatlakları ve bakımları hakkında daha fazla bilgi almak ve uygulamak için bizlere  (262) 322 07 08 veya (544) 653 07 08 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Toplumda sık görülen, çizgisel atrofik (ince) görünümlü bantlardır. Deride gerilme sonucu cildin alt tabakasındaki (dermiş) hasara bağlı gelişir. En sık ergenlik döneminde hızlı büyüme, gebelik dönemi ve hızlı kilo alma gibi vücut alanlarının ani ve hızlı genişlemesi sırasında oluşurlar. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Çatlakların en yaygın nedenleri arasında kilo alıp vermek gelebilir. Cilt çatlaklarının altında yatan bir diğer neden de hormonel değişiklerdir. Kilo alımı veya hamileliğin neden olduğu hormonlardaki değişiklikler nedeniyle deride çatlama meydana gelebilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olarak vücutta çatlamalar ve deride yırtılmalar görülebilir. Oluşan çatlak ilk olarak kırmızı ve mor rengini alırlar fakat bir süre sonra açılarak beyaza dönüşürler.

Deri çatlakları genellikle kozmetik soruna yol açarlar. Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar gebelik döneminde karın ve göğüs bölgesi, ergenlik döneminde kalça ve sırt bölgesidir. Bunun dışında aşırı ve hızlı kilo alanlarda ve uzun süreli kortizon kullanımına bağlı olarak vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilirler.

Deri çatlakları ilk oluştuğunda kırmızı mor bir çizgi gibidir. Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle birkaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir.

Ciltte çatlaklar en çok vücutta değişimin en fazla olduğu kısımlarda görülmektedir. Daha somut olarak ifade edecek olursak, kilo alıp verdiğiniz zaman en çok hangi bölgenizde değişim yaşanıyorsa o bölgede derinin gevşeyip gerilmesi daha sık olmaktadır. Doğal olarak da en çok çatlak o bölgelerde oluşmaktadır. Bu gibi bölgelerse vücutta en çok;

• Bacaklar

• Göbek

• Karın

• Kalçalar

• Kol ile bedenin birleştiği ön kısım gibi yerler olmaktadır.

Tavsiye : Çatlak Bakımı Nasıl Olur?

Deri çatlakları ve bakımları hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Menü