Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

En önemli giysimiz olan cildimiz, daima bakıma ihtiyaç duyar. Çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmamak ya da sahip olduğunuz cilt problemlerinin tedavisi için, cildinize yönelik bir bakım rutini oluşturmalı, bu rutini aksatmadan sürdürmelisiniz. Düzenli cilt bakımının yanı sıra kullanılan cilt bakım ürünlerinin cildinize uyumlu olması da, bakımın etkisini gösterebilmesi adına son derece önemlidir. Peki cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt bakım rutini hazırlarken cildindeki problemler için hedefe yönelik bakım yapmalı, cilt tipinizi iyi analiz etmelisiniz. Günlük yüz bakımı nasıl yapılır ya da yeni başlayanlar için cilt bakımı nasıl olmalı sorularına cevap arayanlar için cilt bakım sıralaması hazırladık. Aşağıdaki adımları takip ederek ışıl ışıl parlayacağınız ve sağlıklı ve bakımlı görünen bir cilde sahip olabilmeniz mümkün.

1. Cilt Temizliği

Cilt temizliği nasıl yapılır? sorusuna cevap arayanlar için bu ilk aşamada çeşitli yüz yıkama jellerini tercih etmenizi öneririz. Elbette yüz yıkama jeli seçiminde cilt yapınız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk noktadır. Yağlı, kuru, hassas ya da karma ciltler için özel olarak geliştirilmiş çeşitli ürünler bulunmaktadır. Cildinize iyi gelecek bir ürün seçimi yaptıktan sonra elinizle, kese yardımıyla ya da yüz yıkama aleti ile cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. 

2. Tonik Uygulaması

Cilt temizliğinden sonra atlanmaması gereken aşama, tonik uygulamasıdır. Cildinizin kaybettiği nemi geri kazanabilmesi, açılan gözeneklerin temizlenmesi ve sıkılaşması gibi birçok fayda için tonik uygulamasını atlamamalısınız. Yine cildinize uygun olarak tercih ettiğiniz toniğinizi parmaklarınız yardımıyla ya da bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. 

3. Yüz Serumu Uygulaması

Cilt temizliği ve tonik uygulaması sonrası arınan ve derinlemesine temizlenen cilt, çeşitli cilt bakım ürünlerini içerisine almaya hazırdır. Temizlik ve tonik uygulaması sonrası yüz serumu kullanarak cildinize yüksek etki göstermesini sağlayabilir, cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada en çok tercih edilen yüz serumları genellikle hyaluronik asit veya c vitamini içeren ürünler olmaktadır.

4.  Göz Çevresi Bakımı

Günümüzde neredeyse herkesin atladığı bu cilt bakım rutini, aslında sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için önemli bir aşamadır. Göz çevresi bakımınızı ihmal etmeden düzenli olarak yapmanız, göz altı morlukları gibi şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede daha sağlıklı, parlak ve genç görünen bir cilde sahip olmanız mümkün. Cilt bakımı nasıl olmalı sorusuna cevaben, göz çevresi bakımınızı atlamamanız gerektiğini hatırlatabiliriz.

5. Nemlendirme 

Gündüz ya da gece yatmadan önce doğal cilt bakımı rutininde asla atlanmaması gereken en önemli aşamalardan biri nemlendirme aşamasıdır. Yanlış bilinenin aksine yağlı ciltlerde dahi nemlendirme aşaması son derece önemlidir. Sebum dengesini düzenlemede ve çeşitli cilt sorunlarının çözümünde nemlendirme uygulamaları önemli bir görev üstlenir. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cildiniz daima neme ihtiyaç duyar. Bu sebeple kuru, yağlı ya da hassas cildinize özel etkili bir nemlendirici krem kullanarak cildinizin sabah ve akşam olmak üzere nemlendirilmesini sağlamalısınız.

İlginizi çekebilir > Cilt yenileme 

6. Güneş Koruması

Evde derinlemesine cilt temizliği ile başlayan cilt bakım rutininde son aşama elbette güneş koruması olacaktır. Bilindiği üzere güneşin zararlı ışınları, birçok cilt sorununun temel sebebidir. Bu sebeple cilt sorunlarının en önemli tedavisi hiç kuşkusuz önlem almaktır. Özellikle yazın, güneş kremi kullanımını asla ihmal etmemeli, yüksek faktörlü güneş kremi uygulamaları ile cildinizi koruyarak ona hak ettiği değeri vermelisiniz.

Menü