Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Neredeyse her kadının en sık yaşadığı cilt sorunu, cilt rengi eşitsizliği olmaktadır. Cilt üzerindeki bu renk eşitsizlikleri, çeşitli kozmetik ürünlerle kapatılıyor olsa da 7/24 bakımlı görünmek isteyen ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak isteyenler için önemli bir sorundur. Daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için cilt tonu eşitleme uygulamalarına ağırlık vererek istediğiniz görünümüne ulaşabilmeniz mümkün. Peki cilt tonu eşitleme nedir? cilt tonu eşitleme nasıl yapılır?

Ciltteki pigmentasyon bozuklukları, yüzde ton eşitsizliklerine neden olmaktadır. Bu görünüm özellikle kadınları rahatsız etmekte olup çeşitli medikal uygulamalar ya da doğal içerikli serumlarla cilt tonunu eşitlemeye çalışmaktadır. Yüz rengini eşitlemek için profesyonel cilt bakım uygulamalarına ek olarak evde deneyebileceğiniz birkaç önemli püf noktası ile cildinizi daha sağlıklı bir görünüme ulaştırabilmeniz mümkün.

Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur?

Cilde rengini veren pigmentler, çeşitli sebeplerle bozularak işlevini yerine getirmede sorun yaşayabilmektedir. Bununla birlikte ciltte meydana gelen ve eşit olmayan renk dağılımları, ton eşitsizliği olarak tanımlanır. Ton eşitsizliğinin bilinen birçok sebebi olmakla birlikte en yaygın sebepler aşağıdaki gibidir;

 • Zararlı Güneş Işınları
 • Hormonal Dengesizlikler
 • Yanlış Cilt Bakım Uygulamaları
 • Stres
 • Sigara Kullanımı 
 • Ciltteki Yara, Yanık veya Çizikler

Bu sebeplere bağlı olarak oluşan eşitsizlikler, kişinin istenilen cilt görünümünden uzaklaşmasına sebep olur. Dönemsel olarak yaşanan hormonal sebepler ya da stres, daha geçici bir ton eşitsizliği oluştururken güneş ışınları, cilt yapısına uygun olmayan kozmetik kullanımı, daha kalıcı sorunlar oluşturabilmektedir.

Tavsiye : Prenses Protokolü Nedir?

Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Dış görünüşün en kritik noktası olan cilt, kişiyi sağlıklı ve ışıl ışıl gösterebildiği gibi leke ve renk eşitsizlikleri sonucu daha solgun ve yaşlı gösterebilmektedir. Bu sebeple cildine hak ettiği değeri göstermek isteyenler, cilt rengi eşitleme yöntemleri denemektedir. Bunun için medikal uygulamalar yerine evde cilt tonu eşitleme uygulamaları deneyebilir, basit çözümlerle istenilen görünüme sahip olabilirsiniz. Ancak evde deneyeceğiniz çeşitli doğal ürün kullanımı ya da sağlıklı alışkanlıklar edinmek, daha uzun vadede etki göstereceğinden medikal cilt yenileme işlemleri ve cilt tonu eşitsizliği tedavisi gibi uygulamaları deneyerek birkaç seansta gözle görülür etkilere ulaşabilirsiniz. 

Cilt Tonu Eşitsizliğine Ne İyi Gelir?

Yüz tonu eşitleme için günlük hayatınızda deneyebileceğiniz birkaç önemli ipucu bulunmaktadır. Düzenli olarak sürdürebileceğiniz bu alışkanlıklar ile en etkili sonuca ulaşabileceğiniz gibi uzun vadede cilt eşitsizliği başta olmak üzere tüm cilt kusurlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Peki cilt tonu eşitsizliğine ne iyi gelir? Detaylı şekilde ele almak gerekirse;

1. Bol Su Tüketimi

Vücut hayati önem taşıyan su, birçok hastalıkta tedaviye destek verici etkiye sahiptir. Bol su tüketimi, vücudu yenileyerek çeşitli hastalıkları önlediği gibi cilt hücrelerini yenileyerek temiz ve sağlıklı bir cilt görünümünü sağlar. Cildin nemini kaybetmemesi ve eşitsizliklerin ortadan kalkabilmesi için günde 2 litre su tüketimi, tavsiye edilen miktardır.

2. Güneş Kremi Kullanımı

Güneşin zararlı ışınları, cilt için en önemli sorunların başında geliyor. Zararlı ışınlara karşı savunmasız olan cilt, uzun süre güneş altında kaldığında lekelenme gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebeple yüksek etkiye sahip güneş kremlerini düzenli olarak kullanmalı, özellikle yazın günde üç saatte bir olacak şekilde güneş kreminizi tazelemelisiniz. 

3. Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Cilt tonu eşitleme doğal yöntemler arasında sayabileceğimiz dengeli ve sağlıklı beslenme, en önemli noktalardan biridir. ‘Ne yerseniz O’sunuz’ sözüyle hareket etmeli ve hem vücut hem de cilt sağlığı için doğal içerikli beslenmeye özen göstermelisiniz. 

4. Doğal Bileşen Takviyesi

Edinilen sağlıklı alışkanlıklara ek olarak günlük cilt bakım rutininize ve kullandığınız ürünlere dikkat etmeli, cildinize uyumlu cilt bakım ürünlerine ağırlık vermelisiniz. Buna ek olarak doğal bileşen takviyesi, son yıllarda değeri görülen ve cilt bakım rutinlerine eklenen ürünlerdir. Bunlara örnek olarak aşağıdaki cilt tonu eşitleme serumu ve takviyeleri saymak mümkün;

 • Alfa Hidroksi Asitler (AHA)
 • Beta Hidroksi Asitler (BHA)
 • C Vitamini
 • Hyalüronik Asit
 • Niasin
 • Retinol

5. Medikal Uygulamalar

Daha kısa vadede daha etkili sonuçlar elde edebilmek için profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için medikal uygulamalar öne çıkıyor. Cildi temizleyen, yenileyen ve ışıltısını geri kazandıran bu medikal uygulamalara örnek olarak;

 • Lazerle cilt tonu eşitleme
 • Kimyasal peeling
 • Dermapen
 • Led terapi
 • Leke bakımı sayılabilir.

 

Menü