Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Her yaştan insanın cilt sorunlarından biri göz altı morlukları olmaktadır. Görünüm olarak kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra bazı hastalıkların habercisi sayılması, göz altı morarması ya da kararmasını ciddiye almanızı gerektirmektedir. Göz altında ve çevresinde mor halkalar şeklinde fark edilen bu görünümin birçok sebebi olmakla birlikte medikal tedaviler ya da doğal çözümler ile bu sağlıksız görünümden kurtulabilmeniz mümkün. Peki göz altı morlukları neden olur? ya da nasıl geçer? 

Uyku düzeni ile doğrudan ilgili olan göz altı ve göz çevresi morarması, genellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Sonradan ortaya çıkan bir cilt sorunu olmasının yanı sıra genetik faktörlerin de göz altı kararması sorununda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ortaya çıkan göz altı morlukları için medikal uygulamalar yapılabildiği gibi evde doğal çözümler deneyerek sağlıklı ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.  

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Hem kadın hem de erkeklerin sıklıkla karşılaştığı göz altı çökmesi için birçok sebep sayabiliriz. Görünüm olarak kişiyi oldukça rahatsız eden bu mor halka görüntüsü, göz altı morluğu neden olur? sorusunu da beraberinde getiriyor. Genetik ve çevresel faktörler sonucunda karşılaşılan göz altı morlukları sebeplerini detaylı şekilde incelemek gerekirse;

 • Az uyumak göz altı morluklarında ilk ve en önemli sebepler arasında sayılmaktadır.
 • Alkol ve sigara tüketimi sonucu kandaki azalan oksijen miktarı, göz altında mor görünüm oluşturmaktadır.
 • Çeşitli ilaçlar, göz çevresinde morluklar oluşturabilir.
 • Genetik faktörler, göz altındaki kemik yapısı ve göz çevresinin hassas bir cilt yapısında olması, göz altı morluklarında bir etkendir.
 • Telefon ve bilgisayar kullanımı sonucu karşılaşılan mavi ışıkla sürekli temasta önemli bir nedendir. 

Göz Altı Morlukları Kimlerde Görülür?

Her dönem karşımıza çıkan göz altı kararmaları, son yıllarda daha sık karşımıza çıkmakta ve birçok insan için rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Hem kadın hem de erkeklerin iş yaşantısında aktif rol göstermesi ve bu süreçte beden sağlığını geri plana atması, göz altı morlukları gibi basit bir sorunla kendini gösterebiliyor. Hem kadın hem erkeklerde karşımıza çıkmasının yanı sıra her yaştan insanda görebileceğimiz göz altı morlukları, ilerleyen yaşlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen yaşlarda cildin hassaslaşmasına bağlı olarak oluşmakla birlikte genetik faktörler, çeşitli hastalıklar ve çevresel etmenlerle genç yaştaki bireylerde de göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Vitamin Eksikliğinden Olur Mu?

Tükettiğimiz ya da yeterince tüketemediğimiz besinler, vücut ve cilt sağlığımız ile doğrudan etkilidir. Durum böyle olunca göz altı morlukları vitamin eksikliğinden olur mu? sorusu akıllara gelmektedir. Göz altı başta olmak üzere cilt üzerinde yaşadığımız bazı sorunlar ‘K vitamini’ eksikliğinden kaynaklanıyor. Kanın pıhtılaşmasında görev alan ve vücut için oldukça önemli olan bu vitamini; brokoli, brüksel lahanası, karaciğer ve tavuk etinde bulunmaktadır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Önlenir?

Yorgun ve hasta görünüme sebep olması sebebiyle istenmeyen bir durum olarak bilinen ve günümüzde neredeyse her insanın sorunu haline gelmiş göz altı morlukları, belli başlı sebeplerle oluşabiliyor. Bununla birlikte göz altı morlukları nasıl giderilir? ve nasıl tedavi edilir konusu en sık araştırılan konulardan biridir. Henüz fark edilebilir bir morluğunuz yoksa, genetik olmayan tamamen çevresel koşullar sebebi ile oluşabilen göz altı morluklarınızı önlemek için;

 • Düzenli ve yeterli şekilde uyumaya özen gösterin. Uzmanlar, beden sağlığınız için en az 8 saat uykuyu tavsiye etmektedir.
 • Sigara ve alkol tüketimini minimuma indirin ya da tamamen bırakmalısınız.
 • Ekrana bakma süresini kısaltmak ya da uzun çalışma sürelerinde kısa molalar vermek, hem stresinizi azaltacak hem de gözlerinizi dinlendirmenizi sağlayacaktır.
 • Göz altı morlukları için krem ve göz çevresi için kullanılan güneş kremleri ile göz çevresini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak morluk oluşumunu ve hassasiyeti minimuma indirebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Göz çevresi sorunlarında birçok kişi, evde tedavi ve doğal yöntemlere yönelmektedir. Ancak çeşitli kozmetik ürünler ve evde yapılan uygulamalar, anlık olarak etki sağlamakta olup beklentileri yeterince karşılayamayabiliyor. Çevresel ya da genetik göz altı morluklarına kesin çözüm için bazı tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • Kimyasal Peeling
 • Lazer Uygulaması
 • Dolgu İşlemleri
 • Topikal C Vitamini ve Çeşitli Kremler
 • Mezoterapi
 • Alt Kapak Ameliyatı
 • Işık Dolgusu

 

Menü