Gül Suyunun Cilde Faydaları

Geçmişten günümüze güzelliğin en önemli sırrı olan gül suyu, sayısız faydası ile başta yüz olmak üzere tüm ciltte ve saçlarda kullanılabiliyor. Saf gül suyu, tamamen doğal içeriği ile cilt için kullanıldığında birçok önemli fayda sağlamaktadır. Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden uzaklaşmak isteyen ve cildinde kullanmak üzere en doğalını arayanlar için öne çıkan ürün gül suyu oluyor. Gül suyunun faydaları incelendiğinde kişiler, birçok cilt sorununa çözüm bulabilmektedir. Detaylı şekilde ele almak gerekirse gül suyunun cilde faydaları arasında;

  • Ciltteki fazla yağın giderilmesini sağlayarak sebum dengesini düzenler.
  • Cilt gözeneklerini temizler.
  • Tonik ve nemlendirici özelliği ile cildin nem ihtiyacını karşılar.
  • Sivilce ve akne oluşumunu azaltır.
  • Cildin ph seviyesini normal düzeye çeker.
  • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir.
  • İltihap oluşumunu önler, iltihaplı görünümü minimuma indirir.
  • Doğal ve hafif bir yapıda olması sayesinde hassas ciltlerde de kullanıma uygundur.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Saymakla bitmeyen gül suyu faydalarından en etkili şekilde yararlanabilmeniz için gül suyu nasıl kullanılır? konusunda 5 öneri hazırladık. Bu öneriler ile cilt bakım rutinlerinizi doğal hale getirirken tek bir gül suyu ile birçok uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Gül suyu cilde nasıl uygulanır konusunda yeterli bilgisi olmayan için hazırladığımız maddeler aşağıdaki gibidir;

1. Tonik Olarak 

Cilt bakımında atlanmaması gereken adımlardan biri de tonik uygulamasıdır. Gül suyu, tonik olarak kullanılabilen bir ürün olmakla birlikte gül suyu tonik faydaları arasında en önemlisi, hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanılabilir olmasıdır. Bu aşamada eğer yağlı bir cilde sahip iseniz gül suyu damlattığınız pamuğa birkaç damla elma sirkesi dökerek tonik olarak kullanabilir, cildin fazla yağdan arındırılmasını sağlayabilirsiniz. 

2. Nemlendirici Olarak

Temiz cilde uygulanan tonik sonrası diğer aşama nemlendirme aşamasıdır. Bu noktada gül suyu, güzel bir nemlendirici seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Gül suyu, hindistan cevizi yağı ve gliserin kullanarak kendinize doğal ve etkili bir nemlendirici yapabilir, düzenli kullanımda cildinize olan faydalarını görebilirsiniz. Nemlendirici yapımında malzeme oranları; 3 yemek kaşığı gül suyuna 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı gliserin şeklindedir.

3. Temizleyici Olarak

Sprey yardımıyla yüzünüze uyguladığınız gül suyunu, bir süre bekledikten sonra temiz bir havlu peçete yardımıyla silerek temizleyici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Cilt gözeneklerini temizleme özelliği sayesinde derinlemesine temizlik gerçekleştirebilir, cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. 

4. Akne Bakımı

Günümüzde en sık karşılaşılan cilt sorunlarının başında sivilce ve akne oluşumu geliyor. Bu noktada gül suyu, iltihap temizleyici özelliği sayesinde akne oluşumunu önlerken oluşmuş aknelerin tedavisini gerçekleştirebilmektedir. Kullandığınız 1 çay kaşığı doğal gül suyuna 1 çay kaşığı limon suyu döktükten sonra elde ettiğiniz karışımı akneli bölgelerinize sürebilir, 10 dk beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. 

5. Göz Altı Morlukları

Buzdolabında beklemiş gül suyu, göz altı morlukları için son derece etkili bir güzellik sırrıdır. Buzdolabında soğumuş olan gül suyunu bir pamuğa döktükten sonra göz altlarınıza yerleştirebilir ve 10 dk bekleyebilirsiniz. Morlukları minimuma indirmesinin yanı sıra şişliği alması sebebiyle sıklıkla uygulanmaktadır.

Gül Suyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gül suyunun faydalarından yararlanmak isterken cildiniz için olumsuz bir etki ile karşılaşmak istemezsiniz. Bu sebeple gül suyu hakkında en sık sorulan soruları sizler için cevapladık.

Gül Suyu Yüze Günde Kaç Kez Sürülür?

%100 doğal gül suyu faydaları sebebiyle kullanıcılar, yüze gül suyu sürmek konusunda endişe duymazlar. Ancak gül suyu yüze günde kaç kez sürülür? sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere uygulanabilen gül suyunun, günde 1 veya 2 defadan fazla kullanılması önerilmez.

Gül Suyu Sürdükten Sonra Yıkanır Mı?

Gece yatmadan gül suyu sürmek en sık yapılan cilt bakım uygulaması olsa da bu aşamada kullanıcılar, gül suyu sürdükten sonra yıkanır mı sorusunun cevabını merak ediyor. Eğer tek başına saf gül suyu kullanımı tercih ettiyseniz yıkamanıza gerek yoktur. Ancak gül suyu ile birlikte farklı malzemeler kullanarak maske uygulaması yaptıysanız yaklaşık 10 dk sonra yüzünüzü su ile yıkamanız önerilir.

Gül Suyu Ciltte Kararma Yapar Mı?

Gül suyu ile ilgili en sık merak edilen konulardan biri de gül suyu ciltte kararma yapar mı? gül suyu cildi beyazlatır mı? soruları olmaktadır. Düzenli kullanımda cildi açan gül suyu eğer sentetik değilse herhangi bir karar yapması mümkün değildir. Bunun dışında herhangi bir alerji durumunuz bulunmuyorsa gül suyunun cilde zararları söz konusu değildir. Bu sebeple en sık kullanılan cilt ürünlerinin başında gül suyu gelmektedir.

 

Menü