İğneli Epilasyon Nedir?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kadınların en sık araştırdığı konuların başında epilasyon gelmektedir. Buz lazere göre daha fazla tercih edilen iğneli epilasyon son dönemlerde daha garantili sonuç alınan lazer yöntemleri arasında bulunmaktadır. Ancak konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler iğneli epilasyon nedir sorusuna yanıt arıyor.

İğneli epilasyon kalıcı tüy alma yöntemi olarak da tanımlanabilir. Bu cihaz sayesinde kıl kökünün her birine iğne ile müdahale edilmektedir. İğne ucundan gelen enerji kıl kökünü yakarak o bölgeden kıl çıkmasını engellemektedir. Ancak iğneli epilasyonun uzun bir süreç olduğunu belirtmekte fayda var.

İğneli Epilasyon

Kalın kıllara iğneli epilasyon, kıl köklerinin kalıcı bir şekilde yanmasını ve bir daha çıkmamasını sağlar. Klinikte görev alan uzman personeller ince bir iğne ile kıl köküne elektrik akımı vererek, kıl köklerinin tahrip olmasını sağlar. Yüz için iğneli epilasyon süreci diğer bölgelere göre biraz daha hassas olabilmektedir. Bu sebeple acıya hassasiyeti olan kişilerin rahatlaması ve işlemi daha sorunsuz geçirebilmesi için lokal anestezi tercih edebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kocaeli Lazer Epilasyon

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli lazer epilasyon mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gereken işlemler arasında yerini almaktadır. Köklere elektrik akımı uygulandığı için bilmeyen bir kişi tarafından yapıldığında yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. İğne epilasyon yapılırken, iğnenin ucu kılın köküne batırılarak elektrik akımı verilmektedir. Burada kullanılan iğne normal hastane iğnesi değil, dövme iğnesi gibi kıl inceliğinde bir iğnedir. 

Bikini bölgesi ve bıyık bölgesi iğneli epilasyon da süreç uzayabilir. Bikini bölgesinde sürecin neden olabileceğini yukarıda ifade ettik. Bıyık bölgesi de dudak bölgesine çok yakın olduğundan dolayı anesteziye rağmen bir miktar can acıtabilir. 

Bu süreçte iğneli epilasyon fiyatları kurumun fiyat politikasına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak diğer yandan kişinin kıl yoğunluğu ve uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğü de fiyat üzerinde etkilidir.

İğneli Epilasyonun Avantajları

Vücudundaki tüylerden kurtarılmak isteyenler iğneli epilasyonun avantajlarını araştırıyor. Sizler için ufak bir derleme yapmak gerekirse iğneli epilasyonun avantajlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Lazer epilasyona göre direkt olarak tüyün köküne işlem yapılmaktadır.
  • Kıl köküne direkt olarak elektrik verilerek yakıldığı için sonuç her zaman başarılı olmaktadır
  • Lazer epilasyonda olduğu gibi tek başlıkla pek çok kişinin işlem görmesi gibi bir durum olmaz. İğneli epilasyonda iğneler kişiye özeldir.
  • Sonuç kalıcı olacağı için bireye zamandan ciddi oranda tasarruf sağlamaktadır.
  • İşlem kıl köküne yapıldığı için radyasyon vb. tehlikelere maruz kalınmasının önüne geçilmektedir.
  • Diğer epilasyon türlerine göre kesin sonuç vermektedir.

Bu yöntemin en temel avantajları arasında diğer yöntemlere göre tüylerin direkt olarak kökünü görmesi bulunmaktadır. Bu şekilde uygulamanın kalıcı olabileceği pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Diğer yöntemlerin yanı sıra yüzde iğneli epilasyonun zararı yok denecek kadar azdır. Kalıcı olması sebebi ile günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak tek tek her kıl köküne işlem yapılacağı için sabırlı olmak gerekiyor.

Genel olarak toparlamak gerekirse iğneli epilasyonda kalıcı sonuç elde etmek için sürecin biraz uzun olduğunu kabullenmek ve seanslara düzenli gitme gerekiyor. Kılları kalıcı yok eden bir yöntem olan iğneli epilasyon mutlaka alanında uzman personeller tarafından uygulanmalıdır.

İğneli Epilasyon ve Lazer Epilasyon Arasındaki Farklar?

İğneli epilasyon ve lazer epilasyon kadınlar arasında tüylerden kurtulma yöntemi olarak da tanımlanabiliyor. Kalıcı olarak tüy sorununa çözüm bulmak isteyenler bu noktada özellikle genital bölgede nasıl bir sonuç alacağını da merak ediyor. Genital bölge iğneli epilasyon ile daha uzun vadede anca kalıcı sonuç vermektedir. Lazer epilasyon tüyleri genel olarak görmekle birlikte iğneli epilasyon her kıl kökü için özel olarak işlem görmektedir.

Genital bölge iğneli epilasyon yaptıranlar bu sebeple diğer bölgelere göre biraz daha sabırlı olması gerekecektir. Çünkü genital bölgedeki kıl hassasiyetinin yanı sıra bölgenin nemli olması işlemin biraz daha uzun olmasına sebebiyet verebilir.

İğneli Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

İğneli epilasyon özellikle kıllarından kalıcı bir şekilde kurtulmak isteyen herkes için tercih edilen bir yöntemdir. Bugüne kadar diğer yöntemleri deneyip bir sonuç alamadıysanız iğneli epilasyon kıllarınızdan sizi kesin olarak kurtaracak. Özellikle yüz kısmında olan beyaz kıllara iğneli epilasyon garantiye yakın sonuç vermektedir.

Diğer yandan hormonal sorunlar yaşayan ve bu sebeple yüz başta olmak üzere vücudun çeşitli noktalarında aşırı kıl büyümesi yaşayan kişilerin de tercih listesi arasında olan iğneli epilasyon herkes için uygun değildir. Özellikle hamileler, kalp rahatsızlığı olanların yanı sıra belirli rahatsızlığı olan kişiler iğneli epilasyon öncesi sağlık kurumlarına danışması önerilmektedir.

Menü