Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Kusursuz görünen bir cilt için düzenli bakım önemlidir. Ancak cilt bakım rutinlerinizi gerçekleştirirken yanlış ürün seçimi ya da yanlış uygulanan yöntemler, cildinizi olduğundan daha da hassas ve kusurlu hale getirebilir. Bu sebeple cilt tipini doğru analiz etmek ve kişinin cildini tanıması, bu süreçte anahtar bir konudur. Peki cilt tipi nasıl anlaşılır? Cildin kuru mu yağlı mı olduğunu nasıl anlarız?

Her cilt tipinin benzersiz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok cilt tipinde olumlu etkiler sunan rutinler ve cilt bakım ürünleri, bazı ciltlerde istenilen etkiyi yaratmamakla birlikte cildin daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Örneğin yağlı ciltler için uygun olan içerikler, kuru ciltlerde ekstra kuruluk oluşturabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına cilt tipimi nasıl anlarım? sorusu sıklıkla araştırılıyor. 

Cilt tipleri sebum ve yağ dengesi başta olmak üzere genetik, yaş, cinsiyet ve çevresel etkenler gibi birçok unsur, cilt tiplerinin belirlenmesinde kriterdir. Bu kriterlere göre değişen cilt tiplerinin özelliklerini inceleyerek cildinizin hangi özellikleri karşıladığını bulabilir, evde cilt tipi belirleme nasıl yapılır? sorusuna yanıt bulabilirsiniz. 

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır?

Cilt tipleri temelde 5 ayrı kategoride ele alınmaktadır. Doğru ve etkili bir cilt bakımı için cildinizin hangi kategoride yer aldığını tespit etmeli, ürün seçiminizi de bu doğrultuda yapmalısınız. 5 temel cilt tipinin yanı sıra ciltler, lekeli ve akneye eğilim gösterme durumlarına göre de ayrılabilir. Bu alt cilt tiplerinin dışında temel olarak bakıldığında cilt tipleri ve özellikleri nelerdir birlikte bakalım?

Hassas Cilt

Farklı hava koşullarında ve cilt bakım ürünü değişikliğinde istenmeyen reaksiyonlar gösteren ciltler, hassas kategoride yer almaktadır. Hassas cilt yapısına sahip kişilerde normalin dışına çıkıldığında ekstra kızarıklık, kaşıntı, gerginlik ve hassasiyet durumu gözlenir. Bunun dışında güneş, soğuk vb. basit bir dış etkenden çok hızlı şekilde etkilenen narin yapıdaki bu cilt tipinde cilt bariyerini güçlendirici ürünlerin kullanılması önerilir. 

Kuru Cilt

Kuru cilt tipi, en sık karşılaşılan cilt tiplerinden biri olup gergin ve kaşıntılı bir his uyandırır. Cilt neminin çok düşük olduğu bu kategoride kişiler, cildini düzenli olarak yüksek etkide nemlendiriciler ile nemlendirmediği takdirde kuruluğun yanında kaşıntı, pullanma, dökülme ve çatlak görünümü gelişir. Yaşam kalitesini düşüren bu cilt tipinde sıcak ve soğuğa karşı da ekstra hassasiyet söz konusudur. 

Yağlı Cilt

Kuru cilt tipinin aksine yağlı cilt tipinde normalin üzerinde bir yağ oluşumu söz konusudur. Bu yağ, cildin nemli kalmasını sağlıyor olsa da normalin üzerinde sebum üretimi, cilt için birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Yüksek yağ oranı sebebiyle temiz cilt görünümünün aksine yağlı ve parlak bir görünüm söz konusudur. Yağlı cilt tipine sahip kadınların en önemli şikayetlerinden biri yapılan makyaj sonrası gün içinde cilt makyajının özellikle T bölgesinde kusma durumu yani olması gerekenden daha düzensiz ve pütürlü bir görünüm meydana gelir.

Karma Cilt

En sık karşılaşılan cilt tiplerinden biri olan karma cilt tipi, çoğu zaman kişilerin aklında soru işareti oluşturabiliyor. Cildin yağlı mı yoksa kuru mu olduğundan emin olmayan kişiler çoğu zaman karma cilt tipine sahip olabiliyor. Yağlı ve kuru cildin tek kişide görüldüğü bu cilt tipinde genellikle T bölgesi yağlıyken U bölgesi olarak ifade edilen göz altlarından yanaklara uzanan ve çene altıyla birleşen bölge, normalden kuruya dönüktür. Bu sebeple cilt bakım ürünü kullanımı bu cilt tipinde son derece hassastır. Karma cilt tipi özellikleri göz önüne alınarak doğru bir ürün seçimi yapılmalı, ürünler doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Normal Cilt

Çoğu kişinin sahip olmak istediği normal cilt tipi, adından da anlaşılacağı üzere olması gereken normal bir cilt tipidir. Sebum dengesi normal olan bu ciltte ekstra yağlanma ya da ekstra kuruluk gözlenmez. Normal cilt tipi özellikleri arasında sağlıklı, aydınlık bir cilt görüntüsü ve normal bir gözenek görüntüsü öne çıkar. Normal cilt tipi bakımı ise birçok cilt tipine oranla çok daha basit şekilde gerçekleştirilebilir.

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Birçok kritere göre farklı cilt tipleri söz konusudur. Peki sizin cilt tipiniz hangi kategoriye giriyor. Bunun için evde cilt tipi belirleme testleri uygulayabilir ya da bir uzman ile görüşerek muayene olabilir, cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Cilt tipimi nasıl anlarım? sorusuna cevap verebilmek için öncelikle evde uygulayabileceğiniz basit bir yöntemle cilt tipiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 

Gece yatmadan önce cildinizi derinlemesine temizleyiniz. Sabah uyandığınızda temiz bir havlu kağıt yardımıyla cildinize tampon hareketler uygulayabilir, cildinizin hangi bölgelerinin yağlı, hangi bölgelerinin kuru olduğunu tespit edebilirsiniz. T bölgesindeki yağlanma karma cilt tipini ifade ederken tüm cildin yağlı olması, yağlı cilt tipini, tüm cildin kuru ve gergin olması ise kuru cilt tipini ifade etmektedir. Kusursuz bir cilt için cilt analizi yapan Kocaeli güzellik merkezi adresimizi ziyaret edebilir, profesyonel cilt bakım işlemlerinden yararlanabilirsiniz. 

Menü