Yaz Aylarında Cilt Bakımı Önerileri

Dışarıdan görülen cildimiz, vücudumuzu kaplayamakta olup bizi dış etkenlere karşı korumaktadır. Ancak çoğu dış etken, çeşitli sebeplerle cildimize zarar vermekte ve bozulmalar meydana getirmektedir. Bu bozulmaların en sık gözlendiği aylar, tabii ki güneşin yoğun olarak cildimize etki ettiği yaz mevsimi aylarıdır. Özellikle son yıllarda güneşten gelen zararlı ışınların dünyamıza daha fazla ulaşması, çeşitli cilt hastalıklarını da beraberinde getirmiştir. Durum böyle olunca yaz aylarında cilt bakım için yapılan tercihler farklılaşmaktadır. Peki yaz aylarında cilt bakım önerileri nelerdir?

Güneşten Olabildiğince Uzak Durun

Cilt bozulmalarının önüne geçmek ve önlem almak, bozulan cildi yenilemekten önce gelir. Özellikle yazın güneş ışınlarına maruz kalan cilt için yüksek korumalı cilt bakım ürünleri, rutine eklenmektedir. İş, okul ya da herhangi bir sebepten sürekli dışarıda kalmak zorunda olanlar, cilt bakım rutinlerine yüksek faktörlü güneş kremlerini eklemeli. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca güneşten uzak durmaya özen göstermelisiniz. Güneş yanığı başta olmak üzere çillenme, cilt lekeleri ve melanom, güneşin zararları arasında öne çıkar. Bu zararlardan korunmak ve kusursuz bir cilde sahip olmak için güneşten olabildiğince uzak durun.

Cilt Tipinize Göre Yaz Aylarında Bakım

Cilt bakım ürünleri ve uygulanan yöntemler, mevsimlere göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada, yazın hassaslaşan ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildiniz için dikkat etmeniz gereken işlemler bulunmaktadır. Bunun için öncelikle cildinizi iyi tanımanız gerekli, yağlı, kuru, karma ve normal ciltlerin bakım ihtiyacı birbirinden farklıdır. Kendi cilt tipinize uygun bakım işlemini belirleyerek etkili bir rutin oluşturmanız önerilir. Evde bakım uygulamalarına ek olarak Kocaeli güzellik merkezi adresimizi ziyaret ederek profesyonel yardım alabilmeniz mümkün. Profesyonel yardım öncesi farklı ciltlere uygun yaz aylarında cilt bakım önerileri aşağıda belirtilmiştir.

Yağlı Ciltler

Akneye ve sivilcelenmeye en yatkın ciltlerin başında yağlı cilt tipi gelmektedir. Derinlemesine temizlenmeyen bu cilt tiplerinde, cilt sorunları ile daha sık karşılaşılmaktadır. Yağlı ciltlerde sabah ve akşam olarak günde iki kere cilt temizliği yapılması uygundur. Bunun yanı sıra kil bazı maskeler ve jel temizleyiciler, bu cilt tipi için en uygun ürünler olarak gösterilebilir. 

Kuru Ciltler

Kuru ciltler için temizleme ürünlerinde seçimler oldukça önemlidir. Düzenli olarak nemlendirilmesi gereken bu cilt tipi için temizleme sütleri tercih edilebilir. Bunun yanı sıra alkolsüz tonik ve nemlendirici maskeler kullanılabilir.

Karma Ciltler

Bakımı en zor olan cilt tiplerinin başında karma ciltler gelir. Yüz bölgesinde hem yağlı hem de kuru olan yerler bulunduğundan uygun cilt bakım ürünü seçimi oldukça zor olmaktadır. Bu noktada cilt tipinizi iyi şekilde analiz etmeli, cilt bakım ürünlerinin uygulamasını doğru şekilde doğru oranda yapmalısınız. Ayrıca tonik kullanımı, bu cilt tipinde rahatlatıcı etki sunar.

Normal Ciltler

Dışarıdan bakıldığında nem ve yağ dengesi oldukça normal olan bu cilt tipinde, herhangi bir bozulma yaşamamak adına düzenli bakım uygulanmalıdır. Hafif içerikli temizleme ürünleri ve nemlendiriciler, düzenli olarak uygulandığında herhangi bir problemle karşılaşılmaz ve kusursuz görünüme sahip bir cilde ulaşılır.

Yaz Aylarında Cilt Bakım Uygulamaları Yaptırılabilir Mi?

En çok merak edilen ve araştırılan konuların başında, yaz aylarında cilt bakım uygulamaları yaptırılabilir mi? sorusu gelmektedir. Cilt bakımı ve yüz maskeleri, normal şartlarda cilt için oldukça faydalı uygulamalardır. Ancak uygulandığı süreçte cildi hassaslaştırmakta olduğundan yaz aylarında uygulanması tavsiye edilmez. Güneş ışınlarının hassas cilt üzerinde olumsuz etki bırakmaması adına özellikle peeling işlemlerinden uzak durmanız önerilir. Ancak günümüzde yazın uygulanmasında sakınca olmayan ve cildi korumaya alan bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunların arasında öne çıkan Hydrafacial uygulaması, yaz döneminde de uygulanabilen cilt bakım işlemlerinden biridir. Cildin nem bariyerini güçlendiren bu uygulama, güneşin zararlı ışınlarından koruması amacıyla öne çıkar.

Menü