Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cildimiz için birden fazla bakım ürününe ihtiyaç yoktur. Önemli olan sahip olduğunuz bakım ürünlerini doğru kullanmanızdır. Doğru kullanımda ürünler cilde doğrudan etki eder ve gözle görülür bir fark oluşur. Pürüzsüz cilde sahip olmak için cilt bakım rutininizi aksatmadan gerçekleştirmeniz, bakım sırasına dikkat etmeniz ve cildinize uygun içeriğe sahip ürünleri kullanmanız önemlidir. Peki pürüzsüz cilde sahip olmak için neler yapmanız gerekiyor? Uygun cilt bakım rutini nasıl olmalıdır?;

1.Temizleme İşlemi

Cildiniz için ilk olarak temizleme işlemi gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Temizleme işleminde cildinize en uygun ürünü alıp sabah ve akşam kullanımı ile yüzünüzdeki makyaj kalıntılarını, ölü derileri ve yağları temizlemelisiniz. Temizleyici ürünlerin kullanılması cildinizi derinlemesine temizlemesinin yanı sıra cildinizi yumuşstscsktır. Temizle işlemini sağladıktan sonra yüzünüzdeki ferahlığı hissedebilirsiniz.

2. Tonik 

Temizleme işlemleri bittikten sonra sıradaki aşama cildin tonik temizleyiciyle desteklenmesidir. Tonik temizleyici ciltteki gözeneklerin nefes almasını sağladığı gibi cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Cildi tonikle silmek ölü derilerinde kolayca temizlenmesini sağlar. Tonik işlemleri ayrıca cildin ph dengesini korumaktadır. Tonikle yapılan işlemler cilde yoğun nem ve mineraller sağlamaktadır. İşlem sağlandıktan sonra cildin parlak ve sağlıklı görünümü ortaya çıkacaktır.

3.Serum

Cilt temizliği ve tonik uygulamasından sonraki işlemlerde serum kullanımı gelmektedir. Cilt serumlarının cilt tarafından etkili şekilde emilebilmesi için tonik uygulamasıyla gözeneklerin temizlenmesinden sonra kullanılması önemlidir. Serumlar direkt olarak cildin derinliklerine ulaşarak renk eşitsizliğininde önüne geçer. Yaşlanma kaynaklı lekeleri ve kırışıkları engellemek için formüle edilmiştir. Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan ürünlerin ilk sıralarında serumlar gelmektedir. Serumların 1 ay boyunca düzenli olarak kullanılmasıyla yüzünüzdeki ince kırışıkların giderilmesini ve cildinizin renk tonunun eşitlenmiş olduğunu fark edeceksiniz.

4.Göz Çevresi Bakımı

Göz altlarımızdaki derinin hassas yapıya sahip olması, kırışıklık ve sarkma oluşumunu meydana getirir. Bu durumla karşı karşıya gelmemek için göz altı bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Göz altı ürününüzü göz çevrenize uygulamanız gerekmektedir. Göz çevresi bakım işlemini ihmal etmeden düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir. Rutin halinde düzenli olarak uygulanan ürünler sayesinde göz çevrenizdeki kırışıklar ve mor halka görünümü minimuma iner.

5. Nemlendirici

Düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak cildin parlak, yumuşak ve canlı bir görünümüne ulaşmasını sağlar. Cildin hassas bölgelerinde kullanmanız doku değişimine yardımcı olacaktır. Yüz, boyun, kulaklar, göğüs bölgelerinde doku değişimi oldukça azdır bu nedenle nemlendirici krem kullanarak doku değişimini hızlandırabiliriz. Kremler sayesinde yüzde ve boyunda oluşabilecek kırışıklar geciktirilebilir. Ek olarak nemlendirici kremler, cilt rahatsızlıklarının oluşma riskini oldukça azaltır. Ciltte oluşan lekelerin de azaltılmasında önemli faydaları vardır.

 6. Güneş Kremi

Güneş kremi cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Ayrıca güneş kremleri, cilt kanseri riskini azaltıyor. Düzenli olarak kullanıldığında yüzdeki ince çizgileri, leke ve kırışıkları önlemektedir. Özellikle yaz aylarında güneş kremi, güneş yanıklarını engellemektedir. Ciltte aydınlık bir görünüm kazandırmakta ve renk tonu eşitsizliklerine engel olmaktadır. Özellikle yağsız ve bitki özlü kremler cildimizdeki dokuların yenilenmesini hızlı bir şekilde sağlıyor.

Menü